FMI avertizează asupra tensiunilor comerciale și a incertitudinilor economice globale
FMI trage un semnal de alarmă....
Evenimentul, intitulat „Marie Antoinette Style”, este prima expoziție organizată în Marea Britanie exclusiv în jurul personalității controversate a monarhului francez și va fi deschisă publicului până în martie 2026.
Printre cele 250 de exponate se vor regăsi obiecte de patrimoniu din Palatul Versailles, care nu au fost niciodată expuse în afara Franței. Expoziția promite o fuziune spectaculoasă între istoria modei, bijuterii regale și interpretări contemporane ale esteticii reginei.
De la perle naturale la pantofi roz cu mărgele
Printre piesele de rezistență se numără:
o broșă cu diamante și perlă naturală, care a fost vândută în 2018 la Sotheby’s pentru 36 de milioane de dolari, depășind cu mult estimarea inițială de 2 milioane;
fragmente din rochii brodate manual și ornate cu detalii baroce;
un pantof roz cu mărgele;
un flacon de cristal pentru apă de colonie, etichetat în stilul epocii;
un scaun de epocă, parte din mobilierul regal.
Bijuteriile vor include și colierul Sutherland din colecția muzeului, care conține, conform istoricilor, diamante provenite din celebrul colier Boehmer și Bassenge – piesa centrală a scandalului „afacerea colierului cu diamante” din 1784–1785, în care bijuteria a fost furată, dezasamblată și vândută în Londra, pe Bond Street.
Cronologie a modei și miturilor: de la curtea regală la Instagram
Curatoarea expoziției, Sarah Grant, afirmă că Maria Antoaneta a fost „cea mai analizată, criticată și influentă regină a tuturor timpurilor”. Stilul său extravagant, dar rafinat, a influențat gusturile europene din secolul XVIII, iar imaginea ei a fost reinventată și idealizată de-a lungul secolelor.
Expoziția este organizată cronologic în patru secțiuni:
1770–1793 – de la sosirea la curtea franceză până la execuția din timpul Revoluției Franceze;
Secolul XIX – redescoperirea imaginii ei romantice de către împărăteasa Eugénie;
Finalul secolului XIX și începutul XX – mitologizarea figurii reginei ca simbol al eleganței și al excesului decorativ;
Influența contemporană – modul în care Marie Antoinette continuă să inspire moda, bijuteria, artele vizuale și cultura pop, de la haute couture la cinematografie și rețele sociale.
Stilul Maria Antoaneta: între critică și fascinație eternă
„Această expoziție explorează stilul reginei și figura centrală care l-a generat, folosind obiecte personale ale lui Marie Antoinette alături de piese decorative și artistice inspirate de moștenirea sa”, a explicat Sarah Grant.
Estetica Marie Antoinette a fost interpretată și reinterpretată în mod repetat – de la filmele lui Sofia Coppola la prezentările de modă Chanel sau Dior – și continuă să stârnească fascinație în era Instagram.
„Marie Antoinette Style” va fi deschisă la Victoria and Albert Museum din Londra, între 20 septembrie 2025 și 22 martie 2026.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
FMI trage un semnal de alarmă....
O expoziție grandioasă dedicată influenței stilistice a...
Importurile de gaze naturale au crescut cu 61% în...
Industria auto de lux clatină...
Criptomonedele intră oficial în...
Burgundy Diamond Mines a...
Vy Capital, un fond discret...
Gabriel Biriș spune că România...
Guvernul introduce articole noi...
Un seism puternic cu...
Președintele Nicușor Dan, aflat...
Prețurile petrolului au crescut...
Scandalul unei presupuse...
O excepție a fost ridicată de peste 40 de pensionari în...
Grupul american PepsiCo,...
Președintele Nicușor Dan a...
Bursa de Valori Bucureşti a încheiat şedinţa de vineri în creştere pe...
Gabriel Biriș, avocat...
Leul pierde teren în fața euro...
Suspendarea, reverificarea și...
Ministerul Agriculturii și...