Statul acordă stimulentul de 1.150 de lai angajaților care lucrează în centrele de îngrijire a bătrânilor și copiilor și care au fost izolați preventiv la locul de muncă, în perioada stării de urgență.
Pentru a putea primi acest stimulent angajații trebuie să lucreze în centre de îngrijire acreditate și cu servicii sociale licențiate sau care să dețină aviz de înființare ori un plan de restructurare avizat.
Citește: Cadrele medicale vor primi un stimulent de risc. La ce sumă se ridică
Banii vor fi incasați de angajați de la centrle la care lucrează iar banii vor fi decotnați de acestea în baza unei solicitări și a unei liste nominale care va cuprinde numele angajaților și numărul de zile de izolare efectuate la locul de muncă.
Amintim că Ordonanța Militară 8/2020 a interzis suspendarea activității serviciilor sociale de tipul centrelor rezidențiale de îngrijire a vârstnicilor, adulților și copiilor și s-a instituit carantina timp de 14 zile la locul de muncă pentru angajații din aceste centre de îngrijire.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
O schimbare neașteptată de ton...
Guvernul introduce o reducere...
Vremea va fi rece în municipiul...
Prima lună din 2026 aduce patru...
Guvernul deschide o nouă...
Cipru preia joi președinția...
Un număr de 404.604 persoane...
2025 a fost anul în care multe dintre dezechilibrele...
Guvernul a adoptat o ordonanță...
Guvernul suspendă aplicarea mecanismului RO e-TVA până la finalul anului...
Moneda națională a încheiat...
Nivelul accizelor la bere, vin,...
Guvernul confirmă menținerea impozitului de 1% pe...
Gigantul taiwanez al...
Agenția de rating Moody’s a...
Gigantul sud-coreean Samsung SDI dezvoltă o nouă...
Ţinta Companiei Naţionale de...
România, pe muchie între export...
Ministerul Apărării de la...
O propunere legislativă depusă...
Parlamentul a adoptat Legea...
Diamantele nu mai sunt doar...
O propunere legislativă depusă...
Socoteala de acasă a președintelui Donalt Trump nu se...
Ministerul Economiei,...
Banca Națională a României a...
Guvernul prelungește schema de...