Evacuare parțială a orașului Goma. Vulcanul Nyiragongo își continuă activitatea

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Autoritățile congoleze au ordonat joi evacuarea parțială a orașului Goma, un oraș care a fost zguduit de sute de cutremure în urma cărora au apărut fisuri mari apărând pe pământ.

Peste 20.000 de persoane au rămas fără adăpost și 40 sunt încă dispărute după erupția de sâmbătă seara, erupție care a trimis râuri de lavă spre Goma, omorând cel puțin 31 de oameni și distrugând peste 3.000 de case, potrivit Organizației Națiunilor Unite.

Lava vulcanului Nyiragongo s-a oprit la doar 300 de metri de aeroportul din Goma, principalul nod pentru operațiuni de ajutor din estul Republicii Democrate Congo.

Datele seismice și de deformare a solului indică prezența magmei chiar sub orașul Goma și care se extinde sub lacul Kivu, a declarat Ndima Kongba, guvernatorul militar al provinciei Kivu de Nord.

20.000 de oameni, fără locuințe după erupția vulcanului Nyiragongo

"Având în vedere aceste observații științifice, o erupție pe uscat sau sub lac nu poate fi exclusă în prezent și ar putea apărea cu foarte puțin sau deloc avertisment", a spus Kongba.

Zece cartiere ale orașului trebuiau evacuate și în Sake, un alt oraș de pe malul lacului, la aproximativ 21 de kilometri nord-vest, a spus Kongba.

"Evacuarea este obligatorie, cei care nu o fac rapid, se supun inutil riscurilor. Întoarcerea acasă poate avea loc numai la recomandarea autorității provinciale".

Miercuri, ONU a declarat că mută temporar aproximativ 250 de angajați neesențiali, aproximativ jumătate din lucrătorii săi, și aproximativ 1.500 din persoanele aflate în întreținerea lor în orașul Bukavu, la aproximativ 50 km în sud.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Casă de schimb valutar
Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă
ASPEN Energy
Căprioare / Foto: Freepik

ÎCCJ: Vânarea a 32.253 de căprioare s-a produs ilegal

Înalta Curte de Casație și Justiție a admis recursul...

Cosmin Marinescu
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
Două angajate într-un biroui / Foto: Freepik
Freepik.com
La benzinărie / FOTO: Freepik

Ultima șansă să-ți plătești facturile cu tichetul de energie

Guvernul a introdus, prin Ordonanța de urgență nr....

Banca Naționala a României
Monedă aniversară
Damen
FOTO: Freepik@8photo
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Rheinmetall
Dr. Nelu Mihai
NATO schimbă discursul
ASF

ASF investește 68,4 milioane lei în digitalizare

Autoritatea de Supraveghere Financiară lansează o...

Târg imobiliar

Vrei locuință mai ieftină? Grăbește-te, TVA de 9% dispare

Cota redusă de TVA de 9% pentru locuințe a fost practic...

Bursa de Valori București
ANAF / Foto: DCBusiness
Oameni de afaceri
Agenția Fitch Ratings
ANSVSA / Foto: Oana Pavelescu
Pasune. Freepik.com
Donald Trump
FOTO: Freepik@rawpixel.com

pixel