Acţiunile Hidroelectrica și-au făcut de cap la BVB. Bursa a închis în creștere

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Bucurie
Bucurie
Bursa de la Bucureşti a închis în creştere şedinţa de tranzacţionare de miercuri, iar rulajul total s-a cifrat la 77,55 milioane de lei (15,62 milioane de euro), mai mult de jumătate fiind asigurat de schimburile cu acţiuni Hidroelectrica.

Cele mai tranzacţionate companii pe Piaţa Reglementată au fost Hidroelectrica, cu un rulaj de 48,43 milioane de lei, Banca Transilvania, cu 6,44 milioane de lei, şi Nuclearelectrica - 3,41 milioane de lei.

Indicele principal BET s-a apreciat cu 0,85%, până la 14.204,86 puncte, în timp ce BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la Bursă, a consemnat o creştere de 0,84%.

Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a închis în urcare cu 0,76%, iar indicele SIF-urilor, BET-FI, s-a apreciat cu 0,44%.

Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a închis şedinţa în urcare cu 0,73%, în timp ce BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, s-a apreciat cu 0,32%.

Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, a înregistrat un avans de 0,69%.

Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile SIF Hoteluri (+12,93%), Şantierul Naval Orşova (+4,37%) şi One United Properties (+3,27%).

Pe de altă parte, cele mai importante scăderi au fost consemnate de acţiunile Promateris (-1,50%), IAR Braşov (-1,20%) şi Fondul Deschis de Investiţii ETF Energie Patria-Tradeville (-1,15%). 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani
Friedrich Merz / FOTO: Wikipedia

Germania: Conservatorii în frunte. AfD, scor istoric

Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...

Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Germania / FOTO: Unsplash
Trebuie să pună mâna pe carte / FOTO: Freepik
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com

BCE ar putea reduce dobânda la 2% până în vară

Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...

Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup

pixel