Adrian Câciu, despre deficitul bugetar: O extraordinară dovadă de manipulare

Autor: Dana Mihai
Data actualizării:
Data publicării:
Adrian Câciu
Adrian Câciu
Analistul economic, Adrian Câciu a comentat, într-o postare pe Facebook, pe marginea estimării Consiliul Fiscal a deficitului bugetar.

Consiliul Fiscal (CF) estimează un nivel probabil al deficitului bugetar pentru anul 2020 cuprins între 4,6 - 4,8% din PIB, de peste 6% din PIB în 2021 şi respectiv peste 7% din PIB în 2022, potrivit Opiniei CF privind Legea bugetului de stat şi Legea bugetului de asigurări sociale pentru anul 2020. Să precizez totuşi că opinia Consiliul Fiscal prezentată astăzi are carenţe mari în materie de analiză economică şi conţine şi o intenţie de manipulare referitoare la pensii.

Adrian Câciu: Cum va fi prima rectificare pe anul 2020

"O extraordinară dovadă de manipulare economică, de un ridicol absolut. CF invocă faptul că majorarea punctului de pensie ar creşte deficitul. Domnule Dăianu, opiniile CF sunt citite de economişti, nu de zugravi. Majorarea este prinsă deja în deficitul bugetar, nu este ceva extra, nu vine din cer, nu adaugă la deficit.", a declarat Adrian Câciu.

Analistul a citat din declarația celor de la Consiliul Fiscal și a demascat și o minciună.

"Majorarea programată a punctului de pensie cu 40% de la 1 septembrie 2020 ar avea loc în contextul unui derapaj bugetar de proporții deja existent. Chiar fără această măsură estimarea CF privind deficitul bugetar pentru anul curent este de 3,8 – 4,1% din PIB"...Să demascăm, zic, minciunica lui Dăianu.", a declarat Adrian Câciu.

Analistul Economic a explicat mai exact ce vrea să spună Consiliul Fiscal.

"În fapt, opinia Consiliului Fiscal ne spune două lucruri: Că domnul Cîţu a greşit, pe de o parte, iar pe de altă parte că trebuie pregătit terenul pentru a nu creşte pensiile în acest an decât maxim cu rata inflaţiei.", a declarat Adrian Câciu

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Documente ANAF. Foto: Freepik.com
Mână care ține cheile unei locuințe / Foto: Freepik

2026, anul deciziilor grele pentru cei care vor o casă

Perspectivele pieței de creditare în prima jumătate a...

Casă de schimb valutar
Liberty Galați
Oameni așteaptă autobuzul într-o stație din București / Foto: STB

CGMB spune „nu” scumpirii biletelor și auditului la STB

Consilierii generali ai Consiliul General al...

Vameși
Cosmin Marinescu
Groapă de gunoi
Freepik.com
Ghișeu

ROBOR continuă să scadă pentru a doua zi consecutiv

Indicele ROBOR la trei luni, în funcție de care se...

Ciprian Ciucu, primarul Capitalei
Bursa de Valori București
Vot în Parlamentul European / Foto: PE
Premierul britanic Keir Starmer și președintele Chinei Xi Jinping / Foto: Cabinerul premierului britanic
Lukoil

Lukoil își vinde divizia internațională către Carlyle Group

Grupul petrolier rus Lukoil a anunțat joi că a ajuns la...

Buton / Foto: Freepik
Roman Abramovici / Foto: Mark Freeman / Flickr
Contabili / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Se schimbă Codul fiscal / Foto: Freepik
Freepik.com
Birou. Foto: Freepik.com
Bani. Freepik.com

Se schimbă banii în România. Anunţ de la BNR

Schimbare privind bancnotele româneşti.

Freepik.com
Foto: REUTERS
colaj foto pexels.com

pixel