Un cutremur slab cu magnitudinea de 3,3 s-a înregistrat marţi după amiaza, la ora locală 17:35, în zona seismică Vrancea, judeţul Prahova, potrivit informaţiilor publicate de Institutul Naţional de Cercetare - Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).
Acesta a fost al doilea seism produs marţi, primul de 3,4 pe Richter, având loc la ora locală 13:53, în zona seismică Vrancea, judeţul Buzău.
Un al doilea cutremur al zilei înregistrat în România
Cutremurul din judeţul Prahova a avut loc la adâncimea de 129 de kilometri. El s-a înregistrat în apropierea următoarelor oraşe: 43 km Nord de Ploieşti, 51 km sud-est de Braşov, 100 km Nord de Bucureşti, 111 km nord-est de Piteşti, 148 km vest de Brăila, 150 km sud-vest de Bacău, 153 km Vest de Galaţi, 160 km Est de Sibiu, 165 km Nord de Ruse, 214 km Nord - Est de Craiova.
De la începutul lunii decembrie, în România s-au produs 21 cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2,1 şi 4,1 pe scara Richter.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Informaţiile zilei de la BNR...
Ziua de marţi, 13 ianuarie,...
Implicarea tot mai vizibilă a...
A fost convocat Comandamentul...
Emisiune dedicată celor care au...
Autoritățile au accelerat,...
Guvernul României a transmis o...
Prețurile angro pentru...
Scădere uşoară a deficitului comercial al României.
Președintele american Donald...
Banca Naţională a României...
Traficul aerian pe Aeroportul...
Legea pentru modificarea și...
Municipiul București intră sub...
Bill Ackman critică dur...
Ocuparea în sectorul energiei...
Spitalele din Iran sunt...
Lucrările pe secţiunea montană...
Câștigurile din criptomonede intră, oficial și fără...
Primele zece zile din 2026...
Bucureștiul intră într-un...
Audi pregătește un nou model...
Producţia naţională de automobile a scăzut cu 2,6%, în...
Brazilia se așteaptă ca acordul...