Alexandru Nazare: Peste 50.000 de case de marcat, conectate la ANAF

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Șeful Fiscului, veste bună pentru micii întreprinzători: N-o să irosesc forța de control ANAF controlând firmele mici
Șeful Fiscului, veste bună pentru micii întreprinzători: N-o să irosesc forța de control ANAF controlând firmele mici
Alexandru Nazare, ministrul de Finanțe, anunță că lână la această oră au fost conenctate la sistemul ANAF peste 50.000 de case de marcat.

”Am depășit pragul de 50.000 de case de marcat electronice fiscale conectate la sistemul informatic al MF-ANAF”, spune oficialul pe pagina sa de Facebook.

Firmele fără case de marcat cu jurnal electronic riscă suspendarea

Ministrul de resort amintește cu această ocazie că termenul limită de conectare pentru marii contribuabili este 30 iunie 2021, iar pentru contribuabilii mici și mijlocii, 30 noiembrie 2021: ”(...) încurajez cât mai mulți contribuabili, în special micii comercianți sau prestatorii de servicii (inclusiv de taximetrie), să nu aștepte până în ultimul moment și să inițieze cât mai curând procedurile de conectare prin intermediul distribuitorilor autorizați sau a unităților acreditate de service”.

Alexandru Nazare mai explică și faptul că: ”Întregul demers de conectare vine în sprijinul contribuabililor prin automatizarea schimbului de date și eliminarea necesității depunerii anumitor declarații specifice, în fiecare lună. Specialiștii noștri asigură tot suportul necesar pentru inițierea procedurii de conectare a caselor de marcat electronice fiscale”.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Trafic intens pe autostradă / Foto: Freepik
Termocentrală

Grupul 6 de la Rovinari reintră oficial în producție

Rovinari pornește Grupul 6 – un pas decisiv pentru...

Foto: Oana Pavelescu
Nicușor Dan
Freepik.com
Mână care ține cheile unei locuințe / Foto: Freepik
Freepik.com
Freepik.com

ANAF creşte numărul controalelor efectuate de la birou

ANAF, informare privind ţintele asumate în PNRR.

Asigurare auto RCA / Foto: Freepik
O unitate Gazprom / FOTO: Pagina de Telegram a companiei

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze s-au prăbuşit

Veniturile Rusiei din petrol şi gaze au scăzut...

Date biometrice / Foto: Freepik

Modificări majore în procedura cazierului judiciar

Cazierul judiciar intră într-o nouă eră digitală, după...

Oleoductul Drujba
Calcule
Bursa de Valori București
London Metal Exchange / Foto: LME
Ursula von der Leyen
CEC Bank
Gaze
Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia
Muncitori
Tichete de valoare
Bani
Cumparaturi online. Foto: Pexels.com
Bani
Dumitru Chisăliță / Foto: Agerpres

pixel