În iunie anul trecut, General Electric a renuțat la angajamentul asumat de a crea 1000 de locuri de muncă în Franța până la sfârșitul lui 2018, dar câteva luni mai târziu, noul președinte director general al companiei dădea toate asigurările că promisiunea va fi respectată.
Nu a reușit însă, deși, potrivit unui comunicat publicat marți de presa de la Paris, grupul afirma că ”a depus toate eforturile” pentru a respecta condițiile înscrise în contractele semnate cu statul francez.
Citește și Pierderile General Electric au coborât compania la nivelul anului 2009
Fondul de reindustrializare, care va fi legat de Casa de depuneri și economii din Franța, va fi ”pilotat de un comitet prezidat de o personalitate specializată în industrie”, potrivit precizărilor ministerului Economiei de la Paris.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul schimbă strategia...
Muncă nedeclarată și norme de...
Premierul Ilie Bolojan a cerut...
Autoritatea de Supraveghere...
Leul s-a apreciat miercuri față...
Ministerul Investițiilor și...
BNR raportează stabilitate la...
Leul rămâne sub presiune în...
Premierul Ilie Bolojan se va...
Pe 15 august 2025, zi declarată...
Rata anuală a inflației a continuat să urce în...
BNR avertizează că inflația rămâne vulnerabilă, fiind...
Câștigul salarial mediu net a...
Inflația a urcat la 7,8% în iulie 2025, impulsionată de...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB)...
Proiectul de dezvoltare a aplicaţiei "Radarul...
Criptomonedele TerraUSD și Luna...
România a renunţat la un...