Americanii ar cumpăra o casă BÂNTUITĂ, dacă ar găsi-o ”la ofertă”

Autor: Antonio Grigore
Data publicării:
Majoritatea americanilor nu ar da atenție fantomelor și ar fi de acord să cumpere o casă bântuită, cu condiția ca aceasta să fie la un preț bun.

Aproape trei sferturi dintre americani (73%) ar lua în considerare cumpărarea unei case în care au fost observate evenimente paranormale, dacă li s-ar oferi un preț scăzut. În același timp, aproape jumătate dintre americani (44%) cred că locuiau deja într-o casă în care erau fantome. Acest lucru este demonstrat de un sondaj realizat la 1.000 de persoane, comandat de portalul de imobiliare, Realestatewitch.

Doar 5% consideră prezența forțelor supranaturale în casă unul dintre principalele obstacole în calea achiziției.

Cele mai întâlnite probleme în calea achiziției unei case sunt: mucegaiul și ciupercile din locuință (57%), problemele cu fundația (56%), prezența azbestului, alimentarea cu apă deficitară și termitele (54% fiecare), dar și prezența unor insecte sau un acoperiș care are scurgeri (53%).

Respondenții au spus și cum văd aceștia o casă bântuită clasică. Printre cele mai frecvente semne sunt: sunetele ciudate (64%), senzația că sunt priviți de altcineva (60%), umbre neobișnuite în casă (59%), contururi încețoșate ale fantomelor (56%), locuri în casă unde este foarte frig sau cald (55%).

Deși în ultimul an, proporția americanilor care cred în supranatural a crescut de la 70% la 76%, acum sunt mai mulți oameni care sunt gata să cumpere o casă bântuită. Un sondaj similar din 2020 arăta că doar aproximativ 60% dintre persoane ar cumpăra o casă bântuită.

Citește și: Jocul Calamarului a generat venituri IMENSE. Cifrele care aruncă în aer box-office-ul

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dolari / Foto: Freepik

Dolarul, în picaj, euro susținut de optimismul germanilor

Dolarul a înregistrat o nouă scădere, adâncind...

Tranzacţie. Foto: Pexels.com
Mină de cupru / Foto: Freepik
Cobalt / Foto: Picryl.com
Elon Musk / Foto: Casa Albă / Flickr
Friedrich Merz
Stirile diminetii. Foto: Pexels.com
Contor energie electrică
Producătorii de litiu sunt euforici / Foto: Unsplash
Hală industrială
Donald Trump

Motivul pentru care Trump vrea mineralele rare ale Ucrainei

Donald Trump cere despăgubiri de la Ucraina și un acord...

Alertă de securitate

Exercițiu major de alarmare la nivel național

Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă anunţă că...

Bani, lei / Foto: Agerpres
Foto: pexels.com
foto: pexels.com
Parlamentul de la Budapesta
Avion la sol / FOTO: Freepik
Poluare / FOTO: Freepik
Broker de bursă / Foto: Freepik
Factură energie
foto: pexels.com
Contabilitate / Foto: Freepik
La benzinărie / FOTO: Freepik
foto: pexels.com
Bitcoin / Foto: Freepik

Bitcoin se prăbușește sub 87.000 de dolari. Ce s-a întâmplat

Marți, dolarul a rămas stabil, în timp ce investitorii...

Android / FOTO: Freepik
Google / Foto: Unsplash
Stații de încărcare / FOTO: Freepik
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro

pixel