ATB, o subsidiară a Alfa Bank din Rusia, în faliment. Clienții olandezi, despăgubiți cu 700 de milioane

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Clienților Amsterdam Trade Bank li se va plăti o compensație de maxim 100.000 de euro.

Amsterdam Trade Bank (ATB), o subsidiară a Băncii Alfa din Rusia, a fost declarată vineri în faliment, potrivit unui comunicat al Băncii Centrale a Țărilor de Jos (DNB), care invocă o decizie judecătorească, relatează CNN.

Potrivit declarației, Tribunalul din Amsterdam a emis vineri o declarație prin care se constată falimentul ATB.

Decizia instanței a determinat Banca Centrală a Țărilor de Jos să activeze schema de garantare a depozitelor pentru titularii de cont.

În temeiul acestor sancțiuni, activitatea a șase filiale ale băncii ruse, inclusiv ATB, a fost blocate pe motiv că „au fost deținute sau controlate de Alfa-Bank, sau pentru că acționează sau intenționează să acționeze pentru sau în numele, direct sau indirect, Alfa-Bank”.

Potrivit băncii centrale, deținătorii de conturi ATB sunt acoperiți de sistemul olandez de garantare a depozitelor , care îi despăgubește cu până la 100.000 EUR de persoană.

În total, banca avea 23.000 de titulari de conturi private, iar suma totală garantată de schemă este de aproximativ 700 de milioane de euro.

Pe 6 aprilie, Departamentul de Trezorerie al SUA a anunțat că va impune „sancțiuni de blocare totală” pentru Alfa Bank, cea mai mare bancă de retail din Rusia. 

Citește mai departe pe Radio DCNews.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Broker de bursă / Foto: Freepik
La benzinărie / FOTO: Freepik
Contabilitate / Foto: Freepik
La bursă / FOTO: Freepik
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Dolari / FOTO: Unsplash
Criptomonede
Hackeri
Credit ipotecar / Foto: Freepik
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
foto: pexels.com
Donald Trump
Completare documente / FOTO: Freepik
Foto: pexels.com
Nvidia / FOTO: Freepik
Lansarea dronei germane Rheinmetall KZO în timpul exercițiului Iron Wolf II în Lituania / Foto: NATO / Flickr
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Vladimir Putin / Foto: kremlin.ru
pexels.com
Donald Trump
Foto: Pexels.com
Contabil
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Euro și lei / Foto: Oana Pavelescu
Militar ucrainean / Foto: Serhii Nuzhnenko / Radio Europa Liberă
Foto: Pexels.com
Portul Constanța
Familie plateste cumparaturile la casă

România nu mai este pe primul loc la inflație

România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...


pixel