ANAF umblă la listele datornicilor. Cine dispare, cine rămâne

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Un proiect de lege vrea sa clarifice lucrurile
Un proiect de lege vrea sa clarifice lucrurile
Este vorba despre un proiect de lege, care a trecut deja de Senat și care, acum, așteaptă votul deputaților. Proiectul de act normativ cere ca persoanele fizice să fie șterse de pe listele datornicilor la Fisc. 

Dacă inițiativa legislativă va rezista tuturor procedurilor, adică dacă va primi aprobarea deputaților, va fi promulgat prin decret prezidențial și va ajunge în Monitorul Oficial, înseamnă că pe acele liste ale rușiinii vor rămâne doar companiile.

„Organele fiscale au obligația de a publica pe pagina de internet proprie lista debitorilor persoane juridice care înregistrează obligații fiscale restante, precum și cuantumul acestor obligații”, scrie în proiectul ce modifică, de fapt, Codul de procedură fiscală.

Citește și Precizări de la ANAF. Bonificații pentru contribuabilii conștiincioși

În prezent, listele datornicilor, care se publică trimestrial, includ și persoane fizice, a adevărat numele cele care, la fel ca și persoanele juridice, depășesc anumite praguri, respectiv 500.000 de lei pentru contribuabilii mari, 250.000 pentru cei mijlocii, 100.000 pentru alți contribuabili și 15.000 pentru persoane fizice obișnuite.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Alexandru Nazare
Panou fotovoltaic
Parc de baterii
S&P Global

S&P retrogradează Franța la A+ pe fondul riscurilor fiscale

S&P Global Ratings a tăiat, printr-o acțiune...

Blocul unde are loc incendiul
Militari / Foto: Ministerul Apărării din Germania
Semnare contract. Foto: Pexels.com
Gaze cu efect de seră / Foto: Freepik
Blocul din Rahova unde a avut explozia din cauza unei acumulări de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate
Rafael Mariano Grossi, directorul general AIEA, la centrala nucleară de la Zaporojie / Foto: AIEA

AIEA: Reparații în desfășurare la centrala ocupată Zaporojie

Lucrările de reparație pentru reluarea alimentării cu...

ArcelorMittal
Banca Naționala a României
Electrovalvă montată pe o țeavă de gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Companii din energie, amendate. Foto: Ron Lach - Pexels
Blocul din cartierul bucureștean Rahova, distru de o explozie provocată de o acumulare de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Bani și aur
Rezultate pozitive pentru Euroins România
Adrian Nica, șeful ANAF
Contabili / Foto: Freepik

Aurul urcă, încrederea scade – explicația lui Mircea Coșea

Când piețele încep să nu mai aibă încredere în monede,...

Rovinietă
Vot în Parlamentul European
Freepik.com
Cseke Attila
Foto arhiva: Reuters
Flacără la aragaz / Foto: Freepik

Producţia de gaze a României scade, importurile explodează

Producția internă de gaze naturale a scăzut, iar...

ANAF / Foto: DCBusiness

Un nou trend ANAF: decizii de impunere cu sume estimate

Contribuabilii, în multe cazuri, întârzie cu depunerea...


pixel