Şedinţă de Guvern, 27 februarie. Proiecte importante pe ordinea de zi
Proiectele de acte normative...
"Rectificarea bugetară a fost discutată în linii foarte mari la nivelul coaliţiei. Discuţiile continuă la nivelul Guvernului. Din câte ştiu eu, ministerele au trimis cam toate execuţia bugetară. Sper ca această rectificare să aibă loc într-un orizont de una-două săptămâni. Am văzut draftul acestei rectificări şi pot să vă spun că avem investiţii record. Este pentru prima dată când de la Ministerul Transporturilor nu se taie bani, ci se alocă şi noi sperăm ca Guvernul să găsească chiar mai mult de 300 de milioane cât apare acum în acest proiect de rectificare", a afirmat Dragu, la Senat.
Întârzieri de SUTE de MINUTE în circulația trenurilor spre și dinspre Litoral
Potrivit acesteia, pe partea de investiţii lucrurile stau "foarte bine" în ceea ce priveşte execuţia bugetară.
"Dacă ne uităm, avem pe primul trimestru o creştere investiţiilor, în general, şi publice şi private, de 11,7% față de anul trecut. Asta înseamnă că creşterea economică semnificativă pentru România se bazează foarte mult pe investiţii. (...) Noi sperăm să se găsească ceva fonduri suplimentare (pentru Ministerul Transporturilor). Sumele cerute au fost de peste 2 miliarde. Deci undeva în jurul acestei sume, cred că ar fi fezabil. Dar, daţi-mi voie acum să vorbesc şi ca fost ministru de Finanţe, nevoile sunt foarte mari şi întotdeauna ai şi nişte constrângeri bugetare", a adăugat Anca Dragu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Proiectele de acte normative...
Ucraina, pregătită să aprobe un acord privind...
Romgaz va comercializa gazele din Marea Neagră printr-o...
Diplomați ruși și americani se întâlnesc la Istanbul...
Lumea se află într-un punct de...
Banca Națională a anunțat...
Hidroelectrica informează...
Economistul Cristian Pârvan:...
Analistul Cristian Pârvan a...
Sectorul agroalimentar, considerat de obicei rezistent...
Românii din țară și din străinătate pot, începând cu 10...
România continuă să fie țara...
A fost dezvăluită data lansării modelului Xiaomi 15 Ultra.
Uniunea Europeană a propus...
Fostul candidat la alegerile...
Interdicția surpriză a...
Creșterea ponderii datoriei în PIB pentru prima dată din...
Romgaz analizează preluarea unui mare combinat chimic...
Scandal în administrația Trump...
Deși au o reputație ambiguă,...
Dolarul a înregistrat o nouă scădere, adâncind...
Reduceri de costuri și...
Curtea Constituțională a respins modificarea Codului...