Angela Merkel se pronunță asupra invaziei lui Putin în Ucraina, într-o revenire publică

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Angela Merkel a calificat invazia Rusiei în Ucraina drept o "mare greșeală"
Angela Merkel a calificat invazia Rusiei în Ucraina drept o "mare greșeală"
Angela Merkel a calificat invazia Rusiei în Ucraina drept o "mare greșeală", fostul cancelar german într-o revenire în arena publică. 

"Nu există nicio scuză pentru această agresiune brutală", a declarat marți, în vârstă de 67 de ani, într-un interviu pe scena unui teatru din centrul Berlinului. Deși a rămas activă în spatele scenei, aceasta a fost prima sa apariție publică în fața unui public mai numeros de când a părăsit funcția în decembrie. 

Ea a rupt tăcerea cu privire la războiul din Ucraina săptămâna trecută pentru prima dată de când președintele Vladimir Putin a ordonat atacul în urmă cu trei luni. La un eveniment cu ușile închise organizat de un grup sindical, ea a condamnat "războiul barbar de agresiune" al Rusiei și a vorbit despre o "ruptură profundă" în istoria postbelică a Europei. 

În cele șase luni de la demisia sa, perspectivele Germaniei s-au schimbat drastic. Invazia Rusiei în Ucraina a expus cea mai mare economie a Europei la o serie de riscuri și a ridicat întrebări cu privire la politicile sale, inclusiv subinvestirea în apărarea Germaniei și crearea unei dependențe de importurile de energie din Rusia. 

Adio, Angela Merkel! Salut, incertitudine politică europeană VIDEO

Merkel, care a ocupat funcția de cancelar timp de peste 16 ani, și-a apărat decizia de a împiedica Ucraina să adere la NATO în 2008, spunând că țara nu era încă pregătită pentru acest pas din cauza diviziunilor interne și a corupției extinse. Ea a adăugat că această mișcare ar fi fost, de asemenea, echivalentă cu o "declarație de război" pentru Putin. 

Ea a reflectat asupra ultimei sale călătorii la Moscova și a spus că a avut sentimentul că "nimic bun" nu se prefigurează, dar și-a apărat modul în care a gestionat relațiile cu Rusia și s-a angajat cu Putin. 

"Nu poți să te comporți ca și cum Rusia nu există", a spus ea, menționând dimensiunea țării și puterea sa nucleară. 

Merkel a susținut, de asemenea, modul în care cancelarul Olaf Scholz a gestionat criza, afirmând că are "încredere deplină" în actuala conducere politică a Germaniei. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Panouri fotovoltaice
Cresc SALARIILE și PENSIILE speciale ale magistraților
Google
Bursa de Valori București
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Transgaz
UE are nevoie de forță de muncă
BCE
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Furnizorii de energie, luați la control de ANPC

Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor...

Termocentrala
Dolari și euro
Lingouri de aur / FOTO: Freepik
WhatsApp / FOTO: Freepik
Ghișeu
Persoană în scaun cu rotile / Foto: Freepik
Fidelis
În magazin / FOTO: Freepik

Programul magazinelor de Paște

 Magazinele marilor lanţuri de retail din România vor fi închise în prima zi...

Bill Gates / Foto: World Economic Forum / Flickr

Bill Gates dezvăluie ce moștenire vor primi copiii lui

Bill Gates a confirmat, încă o dată, că nu va lăsa...

Foto cu caracter ilustrativ: Freepik.com
Harvard / FOTO: Wikipedia
SUA vs China / sursa foto: Freepik.com

SUA-China: Confruntarea titanilor

Pe fondul escaladării războiului comercial dintre Statele Unite și China, un...

Este o situația care nu a mai existat la LME
Analize / FOTO: Freepik

Aceste acțiuni au un potențial de creștere de până la 62%

Tehnologia în cădere liberă: Nvidia și Nasdaq, printre...

Banca Națională a României

Banca Naţională a României împlineşte 145 de ani

Banca Naţională a României împlineşte joi 145 de ani.

BCE / sursa foto: Freepik.com / frimufilms

Piețele așteaptă relaxarea monetară

Randamentele obligațiunilor din zona euro au urcat ușor...

Digitalizarea în România merge foarte prost / Foto: Freepik
Ceasuri / FOTO: Freepik

Ceasurile elvețiene au invadat piața Statelor Unite

Un fenomen atent monitorizat de analiștii financiari.

Foto: Freepik.com
ABB / FOTO: Pagina de Facebook a companiei

ABB vrea să listeze la bursă divizia de robotică

Grupul industrial elvețian ABB a anunțat joi că...


pixel