Șeful ANPC, ironic: ”I-am rugat să ne învețe grecește la intrarea în magazin”

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Magazinele au fost închise după aceste controale
Magazinele au fost închise după aceste controale
Controalele efectuate miercuri de către ANPC la cele două magazine Jumbo din Capitală a sârnit ironii din partea lui Horia Constantinescu, preşedintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor.

Comisariatul pentru Protecția Consumatorilor din Municipiul București (CPCMB) a realizat, pe 4.05.2022, ample acțiuni de verificare a modului în care sunt respectate prevederile legale în domeniu în magazinele Jumbo Pallady și Berceni din București. 

"Am rugat magazinele Jumbo ca, la intrarea în spațiul comercial, să deschidă clase de curs pentru învățarea limbii greceşti.
Măcar aşa, consumatorul român poate înțelege etichetele.

Și, dacă tot vorbim despre centre de educare, hai să pregătim părinții pentru primul ajutor. 

Există şi produse periculoase pentru cei mici, dar părinții, odată calificați, pot asigura asistența.

Lăsând gluma la o parte, transmit ÎN LIMBA ROMÂNĂ, ideea că suntem consumatori europeni, avem drepturi şi nu putem fi trataţi ca cetățeni de mâna a doua!" - Horia Constantinescu, preşedintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor.
Cele două unități au fost sancționate de comisarii bucureșteni, pentru neregulile depistate, cu 108.500 lei, amenzi contravenționale și un avertisment. 

Inspectorii ANPC au vizitat două magazine din București și s-au îngrozit

De asemenea, echipele CPCMB au emis decizii de încetare a practicilor comerciale incorecte și au oprit definitiv de la comercializare produsele constatate ca fiind neconforme - aproximativ 10.000 de produse, în valoare de peste 170.000 lei - pe durata controlului activitatea celor două magazine fiind suspendată. 

Totodată, se ia în calcul suspendarea activității celor două magazine, pe o perioadă determinată, dacă se va dovedi că acestea nu respectă cu strictețe măsurile dispuse.

Dintre cele mai importante abateri, menționăm:

- comercializarea unor produse fără marcaje CE și lipsa unor informații de pe etichete

- practici comerciale înșelătoare 

- comercializarea unor jucării fără informații în limba română privind avertismentele de siguranță și instrucțiunile de utilizare

- comercializare unor produse periculoase

- comercializarea unor produse cosmetice fără informații în limba română privind avertismentele de siguranță și instrucțiunile de folosire 

- comercializarea unor produse diverse fără informații în limba română, pe etichete

- comercializarea unor jucării care imită produsele alimentare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Parlamentari
Bani
Hoții au forat prin armături și betoane ca să ajungă la casetele de valori / Foto: Poliția germană
Incendiu la barul Constellation din Crans-Montana, Elveția / Foto: Poliția Cantonului Valaisanne
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Steagurile Bulgariei și Uniunii Europene

Bulgaria intră în zona euro, România rămâne pe margine

Bulgaria a devenit oficial, de la 1 ianuarie 2026, al...

Un bărbat la benzinărie / Foto: Freepik
Calendar / Foto: Freepik
Bani. Freepik.com
București / Foto: DCBusiness

Bilanț 2025: 10 evenimente care au marcat România

2025 a fost anul în care multe dintre dezechilibrele...

Ilie Bolojan
Ro e-TVA

Ce se întâmplă cu Ro e-TVA în 2026

Guvernul suspendă aplicarea mecanismului RO e-TVA până la finalul anului...

Euro și dolarul au ajuns aprape de paritate
Un contabil face calcule

Regimul fiscal al microîntreprinderilor în 2026

Guvernul confirmă menținerea impozitului de 1% pe...

Microcipuri / Foto: TSMC
Viktor Orban
Baterie Solid State

Argintul devine metal strategic pentru bateriile auto

Gigantul sud-coreean Samsung SDI dezvoltă o nouă...

Cristian Pistol
Transelectrica / FOTO: Facebook
Proba irefutabilă prezentată de Ministerul Apărării din Rusia
Familie / Foto: Freepik
Un bijutier studiază un diamant
Casă de pensii
Președintele Donald Trump și Prima Doamnă Melania Trump găzduiesc o cină cu lideri din mediul de afaceri și tehnologie la Casa Albă, joi, 4 septembrie 2025.

De ce a exportat SUA peste 32 de mii de locuri de muncă

Socoteala de acasă a președintelui Donalt Trump nu se...


pixel