ALOCAŢII. Anul 2019 ar putea veni cu mai mulți bani pentru copii

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
După patru ani de când nu s-a mai schimbat nimic în privința alocațiilor pentru copii, anul 2019 ar putea schimba această situație. 

Un proiect de lege inițiat la începutul lunii septembrie prevede majorarea acestor ajutoare. Concret, pentru copiii de până la doi ani, alocația ar putea ajunge la 300 de lei pe lună, în timp ce minorii cu vârste cuprinse între 2 și 18 luna ar putea beneficia lunar de 150 de lei.

Conform unui proiect de lege ce a fost inițiat la începutul lunii septembrie, alocația copiilor cu vârste cuprinse cu vârste până la doi ani ar putea să ajungă la 300 de lei, în timp ce minorii cu vârste între 2-18 ani ar putea să primească, lunar, 150 de lei.

În România, alocațiile nu au mai fost mărite din 2015. Suntem, și la acest capitol, printre ultimii din Uniunea Europeană. În Italia, spre exemplu, alocația pentru copii este de 258 de euro pe lună, în Spania, ea variază de la 120 la 218 euro, Marea Britanie alocă 100 de euro, iar Germania 164 de euro.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Factura. Freepik.com
Euro / FOTO: Freepik

România va putea tipări bancnote euro

România va dispune, până la sfârşitul acestui an, de...

Alexandru Nazare
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Declarația unică - Foto ilustrativ
Foto: Freepik.com
BVB

BVB încheie săptămâna în scădere

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...

La benzinărie / FOTO: Freepik

ANAF a declanşat operațiunea "Cuibul cu Fantome"

Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...

Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Urmările inundațiilor / Foto: Apele Române
Cosmin Marinescu
freepik.com
Freepik.com
Medic scrie o rețetă / FOTO: Freepik
Freepik.com
Contabilă la calculator / Foto: Freepik
Inundații / Foto: IGSU
Donald Trump
Freepik.com
Freepik.com
BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB

BVB a deschis pe verde şedinţa de tranzacţionare de vineri

Bursa de la Bucureşti a deschis cu creşteri pe...


pixel