Apărare. Polonia încheie cu SUA un acord în valoare de 2,5 miliarde de dolari

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
Au bătut palma / FOTO: Freepik
Au bătut palma / FOTO: Freepik
Este un contract complex, care prevede numeroase achiziții. 

Polonia a semnat cu Statele Unite un acord în valoare de peste 2,5 miliarde de dolari (2,3 miliarde de euro) care prevede livrarea unui sistem integrat de comandă a apărării antiaeriene și antirachetă, a anunțat joi Ministerul polonez al Apărării.

Polonia, țară membră NATO, va aloca aproximativ 4% din produsul său intern brut (PIB) pentru apărare în acest an, consolidarea capacităților forțelor armate devenind o prioritate de la invazia Ucrainei de către Rusia.

Citește și BAE Systems: Noua normalitate a industriei apărării

„Acesta este piesa centrală a apărării aeriene care va schimba chipul armatei poloneze”, a declarat ministrul Apărării Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, la o conferință de presă.

Contractul presupune achiziționarea unui sistem integrat de comandă de apărare aeriană și antirachetă, inclusiv echipamentele necesare de comandă și comunicații care vor fi utilizate cu sistemele de apărare aeriană cu rază medie de acțiune Wisla și Narew cu rază scurtă, a indicat Ministerul Apărării.

Citește și BAE Systems: Contract de 114 milioane $ pentru un sistem antirachetă

Contractul prevede, de asemenea, suport logistic și tehnic, precum și un stoc de piese de schimb. Sistemul de comandă integrat de luptă IBCS este produs de producătorul american de arme Northrop Grumman.

Citește și O nouă miză pe piața energetică. Comisia Europeană înființează o alianță în domeniul nuclear

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Electrovalvă montată pe o țeavă de gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Palatul CEC
Daniel Dăianu / Foto: ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO
Hotel. Freepik.com
factura energie. Freepik.com
Colaj meserii. Sursa foto: Freepik.com
Bursă / Foto: Freepik
Dosare SAF-T / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com
România, harta regiunilor istorice / Foto: Freepik
Mașini în parcare / Foto: Freepik
Fabrica. Foto: Pexels.com
Bosch
Sondă de foraj

OMV și NOC confirmă descoperiri majore de țiței în Libia

Libia revine în prim-planul energetic: noi descoperiri...

Florin Barbu
Curs valutar. Foto: Freepik.com
Bani. Freepik.com
Grafic / FOTO: Freepik
Christine Lagarde, șefa Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Eoliană / Foto: Freepik
Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Alexandru Nazare / Foto: Facebook

pixel