Ministerul Finanțelor nu a reușit să se împrumute: ofertele băncilor, sub așteptări
Ministerul Finanțelor a respins...
În nota explicativă, inițiatorii modificărilor legislative aduse Legii nr. 502/2004 afirmă că, prin această măsură, asociațiile de pensionari, obligate de actualele prevederi legale să achite chirie pentru sediile pe care le ocupă, se pot bucura de același sprijin oferit altor organizații
”Asociațiile și federațiile de pensionari pot dobândi, cu titlu gratuit sau titlu oneros, orice bunuri mobile și imobile, necesare realizării scopului pentru care au fost înființate, inclusiv de la autoritățile administrației publice locale”, se arată în text.
Citește și Ministrul Muncii vrea eliminarea taloanelor de pensii. Care este motivul
Conform actului normativ, pensionarii, indiferent de sistemul de asigurări sociale căruia îi aparțin, în vederea apărării drepturilor și a promovării intereselor lor economice, sociale, culturale, sportive și altele, fără nici o îngrădire sau autorizare prealabilă, pot constitui asociații proprii, prin derogare de la prevederile Ordonanței Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociații și fundații, cu modificările și completările ulterioare, ori pot adera la astfel de asociații. Asociația pensionarilor este persoană juridică de drept privat, autonomă, neguvernamentală, fără scop patrimonial și apolitică.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Finanțelor a respins...
Preşedintele interimar Ilie...
Bursa de Valori București (BVB)...
PSD se retrage oficial din...
Războiul comercial declanșat de...
Prăbușire pe piața auto:...
Gigantul american Skechers va...
4 februarie ar putea deveni zi...
Rețelele electrice ale Europei...
Fluctuații ale monedei...
Analistul financiar Adrian...
Luni dimineață, Bursa de Valori...
Zoltan Kurali devine omul-cheie...
Decizia OPEC+ de a majora producția pune presiune pe...
Dolarul american a înregistrat...
Potrivit unei dezvăluiri făcute de Bloomberg în acest...
Scădere așteptată a prețului...
Fidel reputației sale de...
S-a iscat un adevărat scandal.
Investitorii încep să privească...
Analistul financiar Adrian...
Deficitul bugetar pune presiune...
Domeniul iGaming s-a dezvoltat...
Donald Trump, care încearcă să extindă limitele puterii...
Tranzacția a fost realizată...
Grupaj de știri.
Două institute de sondare care au realizat exit poll,...