Ce riscă firmele care nu au un cont bancar. Nouă măsură în pachetul doi de măsuri
Una dintre cele mai sensibile...
„Compania Ferrero a inițiat procedura de rechemare a mai multor produse. Ciocolata este retrasă din magazinele Auchan, Aldi, dar și din multe altele din toate țările europene, din cauza suspiciunii de contaminare cu salmonella”, a anunțat întreprinderea.
ANSVSA precizează că, potrivit companiei Ferrero, numai produsele enumerate pe site pot fi afectate. Este vorbe despre anumite produse Kinder Surprise, Kinder Schoko-Bons, Kinder mini ouă, Kinder Happy Moments și Kinder Mix, potrivit Mediafax.
Printre produsele afectate se numără
- Ouă Kinder Surprise 20g (unu, trei, patru și șase) și 100g;
- Pungi Kinder Schoko-Bons;
- Pungi de ouă Kinder Mini Kinder;
- Kinder Happy Moments, Kinder Mix: 193g, Coșuleț 150g, Pluș 133g, Găleată 198g, cu termene de valabilitate până la sfârșitul lunii august 2022.
Agenția europeană pentru sănătate investighează zeci de cazuri suspectate de salmonella legate de consumul de ciocolată în cel puțin nouă țări, anunța Reuters. „Focarul este caracterizat de o proporție neobișnuit de mare de copii spitalizați, unii dintre ei având simptome clinice severe, cum ar fi diaree cu sânge", a declarat Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (ECDC).
Citește și Jale în cantinele spitalelor. ANPC a aplicat amenzi
Agenția nu a menționat Ferrero sau orice altă companie într-o declarație, dar a avertizat miercuri că situațiile raportate au fost în principal în rândul copiilor cu vârsta sub 10 ani. Până în prezent au fost înregistrate 134 de cazuri confirmate sau probabile de salmonella.
Au fost lansate retrageri de produse în mai multe țări, printre care Belgia, Franța, Germania, Irlanda, Luxemburg, dar și România. Marea Britanie are cel mai mare număr de incidente, cu 63 de cazuri confirmate până la 5 aprilie.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Una dintre cele mai sensibile...
Guvernul Japoniei a aprobat un...
Miniștrii de externe ai Uniunii...
Lista completă a celor 28 de...
Pachetul doi de măsuri fiscale...
Mercenarul Horaţiu Potra, considerat unul dintre...
Guvernul a aprobat o hotărâre...
Europa se pregătește pentru un...
Guvernul a aprobat modificarea integrală a anexei...
Controversatul dosar Epstein revine în prim-plan. După...
Artmark lansează începutul...
Pasagerii care se confruntă cu...
Banca elvețiană de investiții UBS Group a revizuit în...
NVIDIA a raportat pentru...
Curs valutar BNR, 20 noiembrie...
2025 a fost un an în care angajatorii au tratat cu...
ANAF deschide acțiune în instanță la Tribunalul Sibiu.
Proiectele de acte normative...
Semiconductorii aprind bursele...
Explicaţii din partea...
20 noiembrie este termenul-limită până la care...
Guvernul reia reforma pensiilor de serviciu din...
România intră oficial în...