ATENȚIE! Toți românii trebuie să aibă grijă la acest detaliul când intră în bloc

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
ATENȚIE! Toți românii trebuie să aibă grijă la acest detaliul când intră în bloc
ATENȚIE! Toți românii trebuie să aibă grijă la acest detaliul când intră în bloc
Hoții din România sunt extrem de inventivi și apelează la metode care mai de care mai ingenioase pentru a face rost chiar și de sume de bani modice.

Toți românii trebuie să aibă grijă la acest detaliul când intră în bloc. Metoda „accidentul” a lăsat fără bani sute de români, însă există şi alte moduri de operare ale hoţilor la care trebuie să fii atent.

Profesorul psiholog criminalist Tudorel Butoi a explicat câteva dintre metodele pe care hoții le-au folosit în nenumărate rânduri.

Hoţul „de bună ziua” – Este întotdeauna un personaj carmismatic, se îmbracă elegant ca să facă impresia unui funcţionar public. El preferă blocurile cu multe etaje, unde sigur va găsi o uşă descuiată. Potrivit unui experiment realizat de Poliţie, trei din zece apartamente rămân descuiate pe timpul zilei, din cauza neglijenţei.

Metoda ”sarea grunjoasă” – hoții urcă până la ultimele etaje ale blocului, unde blochează liftul şi aruncă cu sare grunjoasă pe scări. Aceasta va scârţâi atunci când o persoană se apropie, iar el va fi avertizat. Se aud zgomotele, omul iese din apartament şi reuşeşte astfel să scape neprins.

Bilanţ COVID-19 - 16 noiembrie. Numărul deceselor se menţine ridicat

De altfel, hoţii de catalizatoare au început să aibă şi maşini preferate, pentru că piesele furate de pe acestea sunt mai valoroase.

În general, hoţii preferă maşinile cu gardă mare la sol, precum SUV-urile, MPV-urile sau pick-up-urile, pentru că se pot băga mai uşor sub acestea când sunt parcate. Sunt vizate, însă, şi mai multe maşini ceva mai vechi, pentru că ar avea catalizatoare mai valoroase.

Cele mai căutate maşini de hoţii de convertoare catalitice sunt modelele cu propulsie hibridă, cum ar fi Toyota Prius, Honda Jazz, Toyota Auris şi Lexus RX, indiferent de anul de fabricaţie.

Dacă ai un garaj, parchează mereu maşina înăuntru, nu o lăsa afară. Dacă nu, parchează mereu în zone luminate şi, dacă se poate, supravegheate video. Parchează lângă garduri, pereţi sau borduri, cu evacuarea cât mai aproape de acestea. Nu urca maşina cu două roţi pe trotuar, pentru că astfel hoţii nu vor mai avea nevoie de cric şi vor avea o misiune mai uşoară.

Dacă ai catalizatorul înşurubat la maşină, cere sudarea acestora la service. Astfel, hoţii vor avea mai mult de muncă pentru a le demonta.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Declaratia 100
Foto:Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Notificare telefon

Eset, avertizare pentru cei care au cont pe Spotify

Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Papa Francisc

Papa Francisc a murit

A încetat din viaţă Papa Francisc.

Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI / Flickr

Scădere uşoară a numărului de firme dizolvate

Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...

Foto: Freepik.com
Sondă / FOTO: Freepik

Producţia de ţiţei a României scade, importurile cresc

Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...

Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Sol

Ucraina rămâne fără gaze. Rezervele sunt pe sfârşite

Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...

Razboiul comercial SUA-China / Foto: Freepik
Nissan / FOTO: Unsplash
Foto: Freepik.com
Boeing 737 Max / FOTO: Unsplash
Protest masiv în New York împotriva lui Donald Trump și Elon Musk
Vânzător stradal într-o localitate din California / Foto: Dave Parker / Flickr
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Gândim alte planuri / FOTO: Freepik

Bancherii, obligați să-și pună mintea la contribuție

În noile condiții generate de războiul tarifelor,...

Bursa de la Tokyo / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Cine mai are încredere în dolar?

Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...

Mină de cupru

10 mega-mine care țin planeta în priză: cine dă cupru lumii?

Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...

Foto: Freepik.com

pixel