Au „umflat” facturile și au fentat statul: aproape 2 milioane lei, prejudiciu la buget

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Controalele ANAF se extind
Controalele ANAF se extind
ANAF a descoperit o fraudă de aproape 2 milioane de lei în comerțul cu alimente și tutun, caz pe care fiscul îl trimite la Parchet.

Inspectorii antifraudă au descoperit servicii fictive între două firme afiliate din București

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF), prin Direcția Generală Antifraudă Fiscală (DGAF), a anunțat finalizarea unei anchete în luna martie 2025 care a vizat un operator economic din București, activ în comerțul cu amănuntul de produse alimentare, băuturi și tutun. În urma verificărilor, inspectorii au identificat un prejudiciu estimat la 1.979.955 lei, reprezentând TVA și impozit pe profit neachitate la bugetul de stat.

Conform unui comunicat oficial publicat pe platforma www.antifrauda.ro, prejudiciul a rezultat dintr-o schemă de fraudă fiscală între două societăți afiliate, prin care s-au emis și înregistrat facturi pentru servicii care nu au fost prestate în realitate. Scopul declarat al acestei scheme a fost reducerea artificială a obligațiilor fiscale, prin deducerea TVA și a unor cheltuieli nereale.

Valoarea totală a serviciilor fictive a fost stabilită la 6.731.848 lei. DGAF menționează că operațiunea a fost pusă în practică cu scopul sustragerii de la plata taxelor și impozitelor datorate bugetului public.

Plângere penală în pregătire

Inspectorii antifraudă au precizat că urmează să sesizeze organele de cercetare penală, în vederea recuperării prejudiciului și continuării investigațiilor sub aspectul comiterii unor infracțiuni de evaziune fiscală.

Apel la respectarea legislației

DGAF reamintește tuturor entităților economice că desfășoară în mod constant acțiuni de control pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale și recomandă respectarea strictă a legislației în vigoare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Vânzare online / Foto: Freepik
Investiții / Foto: Freepik
Documente
Volodimir Zelenski și Donald Trump / Foto: Reuters / Kevin Lamarque
Delegațiile din Ucraina și SUA
REMAT
Atacurile cibernetice au devenit normă în spațiul digital din România
Fermieri / Foto: Freepik

25 de milioane de euro sprijin pentru fermierii români

Fermierii români vor beneficia de un sprijin financiar...

Dronă militară / Foto: Freepik
Uzină auto / Foto: Flickr
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Supermarket. Freepik.com
Factura. Freepik.com
Taxe / Foto: DCBusiness
Industrie. Foto: Pexels.com
Banca Națională a României

BNR: ROBOR a scăzut, însă IRCC a ajuns la o valoare record

Veşti bune pentru românii care au credite în lei...

Energia, călcâiul lui Ahile al Europei / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com

Tinerii îngroaşă rândurile şomerilor

În trimestrul III al anului 2025, rata de ocupare a...

Wall Street. Foto: Freepik.com
Sediul Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Foto: Freepik.com
Grecia
BVB
Diana Buzoianu
Banca Europeană de Investiții / Foto: BEI
Acces gratuit la apă potabilă în aeroporturile din România. Ce spune Ministerul Transporturilor - FOTO: Freepik@EyeEm
Se modifică modul de acordare a alocațiilor pentru copii

pixel