România pe datorie. Ministerul Finanţelor, nou împrumut de peste 2,5 miliarde de lei
Ministerul Finanţelor a...
Comitetul de politică monetară condus de guvernatorul Naci Agbal a majorat dobânda de bază de la 10,25% până la 15% şi a promis că va continua să înăsprească politica monetară până când va avea loc o scădere de durată a inflaţiei.
"Comitetul a decis să implementeze o înăsprire monetară transparentă şi puternică pentru a elimina riscurile la adresa perspectivelor de inflaţie şi a restabili procesul dezinflaţionist", a informat Banca Centrală a Turciei într-un comunicat de presă.
Oficial BNR. Impozitul pe proprietate, prea mic în România? Declarație
Imediat după această decizie, lira turcească s-a apreciat cu 2,5% ajungând până la 7,495 lire pentru un dolar, cea mai bună cotaţie a monedei turceşti în ultimele două luni.
"Aceasta a fost, cu siguranţă, cea mai bună şi mai logică decizie", a spus Timothy Ash, analist la Bluebay Asset Management din Londra.
Lira turcească a fost una dintre monedele emergente cu cele mai proaste performanţe în acest an, după o depreciere de 21% în raport cu dolarul ca urmare a îngrijorărilor cu privire la diminuarea rezervelor valutare ale Turciei şi a capacităţii Băncii Centrale de a face faţă nivelului ridicat al inflaţiei.
Însă o restructurare majoră a echipei de conducere adoptată la începutul acestei luni, care a inclus numirea unui nou ministru de Finanţe şi a unui nou guvernator al Băncii Centrale, a determinat o creşterea a cererilor investitorilor pentru lira turcească, care s-a apreciat cu 11% pe parcursul săptămânii trecute.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Finanţelor a...
Preşedintele Statelor Unite a...
Marele club de fotbal trece la...
Analistul economic Cristian...
Cererea pentru extrem de...
Rheinmetall își transformă...
Miniștrii europeni de externe,...
Contribuabilii trebuie să...
Cazacii ruşi au un cadou pentru...
Banca Națională a publicat...
Pierderile sunt de ambele părți...
UE adoptă al 16-lea pachet de...
România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...
Comisia de muncă din Senat...
Analistul economic Cristian...
Camera Deputaților urmează să...
Berkshire Hathaway, compania legendarului investitor...
Janusz Bugajski, Senior Fellow...
Uniunea Europeană lansează un...
Parlamentul României analizează...
O analiză a Deutsche Bank.
Senatul dezbate un proiect de...
Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...
OPEP și aliații săi se confruntă cu o dilemă delicată:...
Producătorul american de medicamente deschide un centru...