Bilanţ coronavirus 8 ianuarie 2022. Peste 6000 de cazuri, valul 5 debutează în forţă

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Bilanț: Cel mai mare număr de decese din ultimele 3 luni din cauza COVID-19
Bilanț: Cel mai mare număr de decese din ultimele 3 luni din cauza COVID-19
Valul 5 s-a instalat în România, iar cazurile tulpinii contagioase Omicron se înmulţesc cu fiecare săptămână. Specialiştii cred că următoarea perioadă va fi grea din punct d evedere medical.

Bilanţ coronavirus 8 ianuarie 2022. Conform datelor existente la nivelul CNCCI la data de 8 ianuarie 2022, ora 10.00, în intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 6.036 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2. De asemenea, au fost raportate 26 decese. Nu sunt raportate decese anterioare. Vom detalia datele în buletinul informativ de la ora 13.00.Alte peste 100 de cazuri de infectare cu tulpina Omicron, depistate în România. Între ele sunt şi 4 copiiBilanţ coronavirus 8 ianuarie 2022.

SUA neagă că negociază cu Rusia reducerea trupelor în Europa de Est

Medicul Octavian Jurma se teme că Omicron nu este atât de blând cum pare. ”Mă tem că Omicron este un cal troian, un lup îmbrăcat în haine de oaie menit să ne facă să renunţăm la apărarea prin vaccin”, afirmă medicul. Acesta citează date din Marea Britanie care arată forme de long-COVID la adolescenţi, asta înainte e varianta Omicron care afectează şi mai mult copiii.

”Îmi doresc şi eu foarte tare ca Omicron sa se dovedească o tulpină blanda. Tare mă tem însă că Omicron este mai degrabă un cal troian decât un virus obişnuit, un lup îmbrăcat în haine de oaie menit să ne facă să renunţăm la apărarea prin vaccin”, a scris, vineri seară, pe Facebook, Octavian Jurma.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

La bursă / FOTO: Freepik
Foto: Oana Pavelescu
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Ilie Bolojan
Vaci. Foto: Pexels.com
Industrie / Sursa: Freepik.com
Freepik.com
Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse
Contor electric
Factură electronică / Foto: Freepik
Transelectrica
Petrol / FOTO: Freepik
Atac cibernetic / Foto: Freepik
Hidroelectrica

Hidroelectrica ţinteşte 1 milion de clienţi casnici

Hidroelectrica ar putea depăşi numărul de un milion de...

Foto: Pexels.com
CEC Bank
BCR întrevede că economia României nu va intra în recesiune
Banca Transilvania / FOTO: Pagina de Facebook a BT
Secerătoare / Foto: Freepik
Banca Națională a României
Sam Altman, CEO Open AI
Ilie Bolojan / Foto: Facebook
România iese din nou să împrumute de pe piețele externe
Gazprom

Bulgarii au decis ce vor face cu benzinăriile Gazprom

Comisia pentru protecţia concurenţei din Bulgaria (CPC)...

Bursa de la București
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Fotografie de la cottonbro studio: https://www.pexels.com/ro-ro/fotografie/birou-masa-de-lucru-laptop-barba-i-6803551/

pixel