Ministrul Nazare: Cea mai gravă perioadă pentru finanţele României din ultimii 20 de ani
Ministrul Finanţelor,...
Bill Gates și-a împărtășit gândurile într-o postare publicată pe site-ul său personal. „Previzez că majoritatea întâlnirilor virtuale se vor muta de la grilele de imagini ale camerei 2D – pe care le numesc „modelul Hollywood Squares” – în metavers, un spațiu 3D cu avatare digitale”, a scris fondatorul Microsoft.
MISTERUL omicron. Experții dau din colț în colț și emit teorii
Gates a spus că adoptarea conceptului de şedinţe în metavers va fi lentă, deoarece multor oameni le lipsesc instrumentele necesare pentru a se cufunda pe deplin în experiență, cum ar fi ochelarii de realitate virtuală. Dar el și-a exprimat optimismul pentru progresele realizate, cu avatare tridimensionale și sunet spațial, pentru a ajuta utilizatorii să se simtă mai conectați virtual.
„Mai este câte ceva de făcut, dar ne apropiem de un prag în care tehnologia începe să reproducă cu adevărat experiența de a fi împreună la birou”, a scris Bill Gates.
Metaversul este un teritoriu digital, care combină tehnologii precum realitatea virtuală, realitatea augmentată și video, în care utilizatorii „trăiesc” într-un univers virtual. Susținătorii metaversului, inclusiv CEO-ul Meta, Mark Zuckerberg, cred că metaversul ar putea înlocui internetul modern.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministrul Finanţelor,...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...
Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...
- TVA mai mare, carburanți mai...
Curs valutar BNR, 1 august.
Populația afectată de...
Cu puține zile în urmă, România...
ANAF a publicat calendarul...
Preşedintele SUA a semnat un...
Românii cu venituri reduse...
Bursa de la Bucureşti a deschis cu creşteri pe...
România finalizează negocierile...
Indicele ROBOR la trei luni a coborât joi la 6,65% pe an.
ANAF a emis decizii de impunere...
Hidroelectrica, anunţ pentru...