ANAF se uită la vânzările second hand. Când plătești taxe și când nu
Vânzarea bunurilor personale...
În luna ianuarie 2025 contul curent al balanţei de plăţi a înregistrat un deficit de 1.646 milioane euro, comparativ cu 1.420 milioane euro în luna ianuarie 2024.
În structura acestuia, balanţa bunurilor a consemnat un deficit mai mare cu 719 milioane euro, balanța serviciilor a înregistrat un excedent mai mic cu 87 milioane euro, balanța veniturilor primare a adus o contribuție pozitivă de 654 milioane euro, iar balanța veniturilor secundare a înregistrat un excedent mai mic cu 74 milioane euro, informează BNR.
Investiţiile directe ale nerezidenţilore în România au însumat 543 milioane euro (comparativ cu 1.148 milioane euro în luna ianuarie 2024), din care participațiile la capital (inclusiv profitul reinvestit estimat) au însumat valoarea netă de 581 milioane euro, iar creditele intragrup au înregistrat valoarea netă de -38 milioane euro.
În luna ianuarie 2025, datoria externă totală a scăzut cu 1.632 milioane euro, până la 201.943 milioane euro. În structură:
"Ce ne spune BNR astăzi - Investiţiile directe ale nerezidenţilor în România au scazut la jumatate (!!) în ianuarie. Apropo de percepţia investitorilor în privinţa României. Retrogradarea perspectivei de rating la doar o treapta deasupra junk nu e o joacă. Ne jucăm cu focul, asta e clar", a scris analistul economic Adrian Negrescu pe pagina sa de Facebook.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Vânzarea bunurilor personale...
Președintele României a semnat...
Negocierile de pace dintre...
Programul Rabla Auto 2025 se...
Un investitor în bitcoin vrea...
Fermierii români vor beneficia de un sprijin financiar...
Producătorul german Quantum...
Bruxelles ia în calcul...
Moneda națională a înregistrat...
Creşterea accentuată a...
Criza energetică declanșată în...
Ministerul Finanțelor...
Producția industrială a...
Veşti bune pentru românii care au credite în lei...
Pensia medie lunară a crescut...
În trimestrul III al anului 2025, rata de ocupare a...
Bursa de la New York a închis...
Ministerul Finanțelor...
BCE menține dobânzile pe...
Producătorii auto din Germania...
Cum a redus Grecia deficitul de...
Bursa de la București începe...
Senatul dezbate şi votează,...
Alocațiile pentru copii rămân...
Persoanele asigurate în baza...