În plină degringoladă, Germania, prima economie a UE, își decide viitorul
Favoriți în sondaje,...
După manevrele din noiembrie, Norvegia și Finlanda au acuzat Rusia că a perturbat semnalul GPS, fapt care a periclitat traficul aerian civil. Rusia a respins acuzațiile la acea vreme.
”Rusia ne-a cerut dovezi. Le-am dat dovezi”, a declarat, luni, Frank Bakke-Jensen, adăugând că acestea constă într-un set de măsurători care ar demonstra existența bruiajului.
Citește și: Finlanda se desprinde de gazul rusesc
Deocamdată, partea rusă a spus că va examina probele și va reveni cu un răspuns. ”Când ești vecinul Rusiei, trebuie să fii răbdător”, a comentat Bakke-Jansen. Întrebat dacă perturbarea semnalului a fost intenționată, ministrul a precizat că bruiajul a fost făcut foarte aproape de graniță și este imposibil ca rușii să nu fi știut că va produce efecte și în țările vecine din zonă.
Anul trecut, în noiembrie, s-a desfășurat un exercițiu militar de amploare, într-o zonă care se întinde de la Marea Baltică și Islanda, la care a participat și Finlanda care, deși nu este membră NATO, a trimis și ea trupe.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Favoriți în sondaje,...
Se dorește verificarea...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...
Termenele de livrare care ar putea determina...
Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...
Aplicația de inteligență...
Afacerile stârnesc interes până...