Bursa a închis în scădere. Cele mai bune evoluții: Rompetrol Rafinare, Turbomecanica şi Conpet

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Bursa de Valori București
Bursa de Valori București
Bursa de la Bucureşti a închis în scădere pe majoritatea indicilor şedinţa de luni, cu un rulaj de 52,98 milioane de lei (10,65 milioane de euro).

Cele mai lichide titluri au fost cele ale OMV Petrom, cu tranzacţii de 19,47 milioane de lei, urmate de acţiunile Hidroelectrica, cu 4,53 milioane de lei, şi ale Fondului Proprietatea - 3,56 milioane de lei.

Principalul indice al Bursei de Valori Bucureşti, BET, care include cele mai tranzacţionate 20 de companii listate pe Piaţa Reglementată, s-a depreciat cu 0,18%, până la 17.601,71 puncte, iar BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 43 de acţiuni, a închis cu o scădere similară indicelui principal.

Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a consemnat un declin cu 0,16%, iar indicele SIF-urilor, BET-FI, a pierdut 0,52% din valoare.

Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a înregistrat o scădere de 0,58%, în timp ce BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, a închis pe plus cu 0,10%.

Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, s-a depreciat cu 0,39%.

Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Rompetrol Rafinare (+3,47%), Turbomecanica (+2,89%) şi Conpet (+2,74%).

Pe de altă parte, cele mai importante scăderi au fost consemnate de acţiunile Promateris (-10,19%), Ropharma (-4,49%) şi Electromagnetica (-3,67%). 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

România are aprobată prima tranșă
Foto: Freepik.com
Valentin Lazea / Foto: Agerpres
Susan Crawford
ANAF nefuncțional / Foto: DCBusiness
Petrotel Lukoil
Mugur Isărescu
Bursa / Foto: Freepik
Nord Stream 2

Germania nu vrea să mai audă de gazoductul Nord Stream 2

Şefa diplomaţiei germane Annalena Baerbock a exclus...

Platformă de extracție Trillion Energy
Foto: Freepik.com
Document / Foto: Freepik

Extras de carte funciară gratis. ANCPI face precizări

Proprietarii de imobile nu vor mai plăti taxa pentru...

Banca Naţională a României
OECD
Sam Altman / FOTO: Wikipedia
Foto: Pexels.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Flickr
Știrile dimineții
Familie în vacanță / Foto: Freepik

Rețeaua Regina Maria a fost vândută

Tranzacţia momentului în România.

Bursa de Valori București
Prelungitor

Schema de plafonare: Cine plătește cu adevărat nota de plată

Daniela Dărăban, directorul executiv al Federației...


pixel