Brânză, chefir și vodcă din zer: cum își sabotează România propria industrie a laptelui
Președintele Asociației...
Principalul indice al Bursei de la Bucureşti, BET, care include cele mai tranzacţionate 20 de companii listate pe Piaţa Reglementată, s-a apreciat cu 0,51%, până la 17.118,38 puncte.
Indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 43 de acţiuni, a închis în creştere cu 0,47% iar indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a urcat tot cu 0,47%. Indicele SIF-urilor, BET-FI, s-a apreciat cu 0,89%.
Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a înregistrat un avans de 0,14%, în timp ce BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, a închis în creştere cu 0,82%.
Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, este singurul care s-a depreciat, cu 0,89%.
Cele mai lichide titluri pe piaţa reglementată au fost ale Băncii Transilvania, cu schimburi de 10,70 milioane de lei, urmate de acţiunile OMV Petrom, cu 5,09 milioane de lei, şi ale One United Properties - 2,20 milioane lei.
Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Comelf (+14,95%), Sinteza (+14,58%) şi Carbochim (+6,28%).
Pe de altă parte, cele mai importante scăderi au fost consemnate de acţiunile Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră (-13,81%), Ropharma (-6,36%) şi Prefab (-5,92%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Președintele Asociației...
Bursa de Valori de la București...
Plenul Senatului a dezbătut...
Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității...
Acest avertisment vine în...
Perspectiva unei avalanșe de...
Banca Națională a României a anunțat cursul monedei...
Un început de an dificil pentru...
Analiștii HSBC identifică mai multe scenarii în care...
Cele trei state reprezintă 20%...
Polonia se pregătește să încheie un acord cu Statele...
România își acoperă integral...
Valoarea tichetelor de masă...
Autoritățile italiene...
Consilierul prezidențial Cosmin...
Guvernul reduce impozitul pe construcții la 0,5% pentru...
Guvernul intervine în regimul...
Guvernul introduce un nou...
Dorin Cojocaru vine, luni, în...
În luna februarie 2025, s-au...
Rusia și SUA au început...
Roșiile românești au revenit în...
România redeschide cea mai mare...
Cotaţia aurului a atins un nivel record.
Președintele Donald Trump a...
Tehnologia bateriilor se pregătește de un salt major,...