Bursa de la București își revine. Aproape toți indicii au revenit pe verde

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Bursa de Valori București
Bursa de Valori București
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în creştere pe aproape toţi indicii ultima şedinţă de tranzacţionare a săptămânii, iar valoarea tranzacţiilor a fost de 44,7 milioane de lei (aproximativ 9,08 milioane euro).

Indicele principal BET s-a apreciat cu 0,30%, până la 12.227,12 puncte, iar BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la Bursă, a consemnat un avans de 0,20%.

Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a încheiat în urcare cu 0,13%, în timp ce indicele SIF-urilor, BET-FI, a închis în scădere cu 1,09%.

Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a consemnat o apreciere de 0,04%, iar BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, a câştigat 0,56%.

Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, a închis în creştere cu 0,76%.

Pe Piaţa Reglementată, cele mai tranzacţionate au fost acţiunile OMV Petrom, cu 11,39 milioane de lei, urmate de titlurile Banca Transilvania, care au generat schimburi în valoare de aproape 4,31 milioane de lei, şi de cele ale Nuclearelectrica - 3,8 milioane de lei.

Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Prefab (+7,76%), Nuclearelectrica (+2%) şi Digi Communications NV (+1,85%).

Pe de altă parte, cele mai importante scăderi au fost consemnate de acţiunile SIF Hoteluri (-12,57%), Şantierul Naval Orşova (-5,77%) şi Chimcomplex Borzeşti (-3,83%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Guvern. Foto: Mihai Ciobanu
Freepik.com
Impozit minim global / Foto: Freepik
Alexandru Nazare / Foto: Facebook
AI a dus la scumpirea componentelor din domeniul IT
Banca Naționala a României
Freepik.com
Antonio Costa, Narendra Modi și Ursula Von Der Leyen

Modi anunță încheierea acordului istoric între India și UE

India și Uniunea Europeană au finalizat luni un acord de...

Strângere de mână / FOTO: Freepik
RCA
Lingouri de argint / Foto: Unsplash
Camera sterilă a ASML / Foto: ASML
Lacat. Freepik.com

Val de radieri. Peste 83.000 de firme au dispărut în 2025

Capitala și marile județe, în fruntea radierilor de...

Ședință de guvern
Gaze / Foto: Freepik
Bursa de Valori Bucuresti / Foto: BVB
Femeie care lucrează la calculator / Foto: Freepik
Foto: REUTERS
ANA - chatbot ANAF
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

Ministerul Finanţelor a împrumutat, luni, 2,4 milarde de lei

Nou împrumut uriaş făcut de Ministerul Finanţelor.

Baraj. Foto: Freepik.com
Freepik.com

Cine domină piața mezelurilor din România

RisCo.ro a făcut o analiză a cifrei de afaceri a celor...

Paine. Foto: Freepik.com
Casa de pensii / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Bani și aur

pixel