Bursa de la București, pe teren negativ: Toți indicii, pe roșu

Autor: Delia Gheață
Data publicării:
Scăderi la bursă
Scăderi la bursă
Bursa de Valori continuă să înregistreze pierderi. 

Bursa de Valori București (BVB) a înregistrat o deschidere negativă în ședința de miercuri, toți indicii pieței consemnând scăderi semnificative. După primele 35 de minute de tranzacționare, rulajul total al pieței era de 27,157 milioane de lei (echivalentul a 5,456 milioane de euro).

Indicii principali, în declin

- Indicele BET, care urmărește evoluția celor mai lichide 20 de companii listate, a scăzut cu 2,84%.
BET-Plus, indicele ce reflectă performanța celor mai lichide 43 de acțiuni, a consemnat o depreciere de 2,82%.

- BET-XT, ce include cele mai lichide 25 de titluri, a pierdut 2,52%, în timp ce BET-BK, reperul pentru randamentul fondurilor de investiții, s-a redus cu 2,53%.

- Indicele BET-FI, care reflectă performanța societăților de investiții financiare (SIF), a scăzut cu 0,33%, iar BET-NG, care urmărește evoluția companiilor din sectorul energetic și al utilităților, a înregistrat un recul de 2,59%.

- BET AeRO, ce include 20 de companii reprezentative de pe piața AeRO, a suferit cea mai mare pierdere procentuală, de 3,17%.

Performanțe 

Pe partea pozitivă, cele mai mari creșteri ale valorii acțiunilor au fost înregistrate de:

- Mecanică Fină: +8,57%;

- Sinteza: +5,31%;

- Lion Capital: +4,15%.

Pe de altă parte, scăderile semnificative au fost raportate de:

- Societatea de Construcții Napoca: -11,03%;

- Turism Felix: -9,47%;

- Simtel Team: -9,04%.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Hală industrială
Freepik.com
România cere prelungirea PNRR
Banca JPMorgan
Congresmanul Joe Wilson
ANAF / Foto: DCBUsiness
Foto: REUTERS
Sinteza SA
Bursa
Negocieri

UE pregătește noi negocieri cu SUA

Uniunea Europeană urmează să trimită către SUA o propunere comercială...

Mama cu copil / Foto: Freepik
Contabili și economiști / FOTO: Facebook
Contabila
Ben & Jerry
Familie în vacanță / Foto: Freepik
Curs valutar. Foto: Pexels.com
Bursa de la București
Freepik.com
Freepik.com
Foto: pexels.com
Euro-dolar / FOTO: Freepik
Sprijin pentru România / Montaj foto: DCBusiness
Petrolier
Foto: Freepik.com
Dolari / sursa foto: Freepik.com
Sonde. Freepik.com

pixel