Bursa de la București, în creștere, după anunțul că PSD se întoarce la masa negocierilor

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Bursa de Valori București
Bursa de Valori București
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a deschis în creștere pe toţi indicii şedinţa de vineri, după ce a apărut pe surse informația conform căreia PSD se întoarce la masa negocierilor pentru constituire noului Executiv.

Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 20 de companii, înregistra o depreciere de 0,70%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 43 de acţiuni de la BVB, consemna o scădere cu 0,66%.

Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a pierdut tot 0,66%, în timp ce reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, s-a depreciat cu 0,86%.

Indicele BET-FI al SIF-urilor consemna o depreciere de 0,55%, iar BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, înregistra un recul de 0,51%.

Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, era în scădere cu 0,55%.

Conform datelor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Arobs Transilvania Software (+7,24%), Medlife (+5,55%) şi Transport Trade Services (+5,25%).

Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile UCM Reșița  (-5,60%), Vrancart (-4,55%) şi Prebet SA Aiud (-4,41%)

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Eolian
Cercetători/ FOTO: Freepik
Donald Trump / Foto: Agerpres / Mark Peterson POOL / EPA
Banca Centrală Europeană
Antrenament / FOTO: Captură ecran
Lucrător
Conducte de gaze / Foto: Freepik
Mar-a-Lago / FOTO :Wikipedia
Animale de companie / FOTO: Freepik
Raiffeisen Bank / FOTO: https://www.rbinternational.com/en/raiffeisen.html
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Kristalina Georgieva / Foto: FMI
Donald Trump
Semnarea unui document / Foto: Pexels.com
Vama Giurgiu
Transgaz
Boeing
Foto: Freepik.com
Panouri fotovoltaice
Google
Bursa de Valori București
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Știrile dimineții / Foto: Freepik
Cresc SALARIILE și PENSIILE speciale ale magistraților
UE are nevoie de forță de muncă
BCE
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Furnizorii de energie, luați la control de ANPC

Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor...

Termocentrala

pixel