Bursa de Valori: Închide în scădere, deschide în creștere

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Bursa de la Bucureşti a deschis în creştere pe majoritatea indicilor şedinţa de vineri iar valoarea tranzacţiilor efectuate în primele 25 de minte s-a cifrat la 475.727 lei.

Indicele BET, care arată evoluţia celor mai lichide 16 companii, înregistra o apreciere de 0,02%, indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, consemna un avans similar, în timp ce indicele BET-FI al SIF-urilor se deprecia cu 0,03%. BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, indica o apreciere de 0,02%.

Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, consemna un avans de 0,02%, iar reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, creştea cu 0,06%.

Citește și Evoluție mixtă la deschiderea Bursei

Cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Erste Group Bank (0,81%), SIF Banat-Crişana (0,43%) şi Digi Communication (0,33%). Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile Conpet (- 0,26%).

Joi, Bursa de Valori Bucureşti a închis în scădere, iar indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 16 acţiuni cu excepţia SIF-urilor, a înregistrat o depreciere de 0,07%, până la 9.221,69 puncte. Valoarea totală a tranzacţiilor s-a diminuat de 2,5 ori faţă de şedinţa precedentă, ajungând la 23,01 milioane de lei (4,85 milioane de euro). 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Gaze naturale / Foto: Freepik
ANAF
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com

Spotify scumpește abonamentele şi anunţă noi servicii

Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...

Bani. Freepik.com
Bursa de la București / FOTO: Facebook
AI. Freepik.com
Imagine din timpul protestelor angajaților MIPE pe tema tăierii sporurilor
Freepik.com
Freepik.com
Plată online / Foto: Freepik
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM

Programul Rabla, modificat. Câţi bani veţi primi

Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....

Legea mirosului. freepik.com
Freepik.com
Factură energie electrică
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
foto: pexels.com
Aur vs argint. Freepik.com
Foto: Facebook Hidroelectrica

Schimbări majore în facturile Hidroelectrica

Hidroelectrica transmite clarificări referitoare la cota...

Conductă de transport
Contabili / Foto: Freepik

pixel