Nouă şedinţă de Guvern. Ce se decide, vineri, la Palatul Victoria
Proiectele de acte normative...
Traderii și-au ațintit atenția asupra Rezervei Federale a SUA, care este așteptată să înceapă ciclul său de relaxare a politicii monetare în această săptămână, conform Reuters.
Indicele pan-european STOXX 600 a încheiat în scădere cu 0,2%, întrerupând o serie de trei zile de creștere.
Indicele german DAX 30 a scăzut cu 0,35% în prima ședință a săptămânii, indicele francez CAC 40 a închis în scădere, cu 0,21%, indicele britanic FTSE 100 a închis în creștere slabă, cu 0,065%, indicele spaniol IBEX 35 a înregistrat un avans de 0,35%. La nivel local, indicele BET al Bursei de Valor București a închis în creștere, cu 0,83%.
Indicele european al tehnologiei (SX8P) a scăzut cu 1,2%, reprezentând cel mai mare declin procentual dintre principalele sectoare ale STOXX, după saltul de aproape 5% înregistrat săptămâna trecută.
Acțiunile din industria de Retail (SXRP) a condus avansul cu o creștere de 0,9%, stimulată de o creștere de 3,1% a H&M.
Toți ochii vor fi ațintiți asupra deciziei de miercuri a băncii centrale a SUA privind rata dobânzii, piețele monetare creionând o șansă de 61% de reducere a ratei cu 50 de puncte de bază și o relaxare totală de 120 de puncte de bază în 2024.
Deciziile privind ratele băncilor centrale din Norvegia și Marea Britanie vor fi, de asemenea, pe radarul investitorilor în această săptămână.
Economistul șef al BCE, Philip Lane, a declarat că banca ar trebui să continue să reducă treptat ratele dobânzilor, însă factorii de decizie au exprimat opinii diferite cu privire la modul în care să își semnaleze intenția, având în vedere incertitudinea economică.
În ceea ce privește evoluțiile companiilor, grupul francez Rexel a urcat cu 9,1% după ce grupul listat la Paris a respins o ofertă de achiziție de aproximativ 9,4 miliarde de dolari din partea QXO, condusă de miliardarul Brad Jacobs.
Producătorul francez de medicamente Ipsen a crescut cu 3,7% după ce RBC i-a ridicat ratingul la „outperform” de la „sector perform”, considerând că medicamentul său pentru boli hepatice Iqirvo (PBC) va fi susținut pe termen mediu după aprobarea sa de către FDA din SUA în iunie.
Pe de altă parte, acțiunile Nestle au afectat indicele de referință cu o scădere de 1%, după ce Morgan Stanley a redus ratingul acțiunilor și a redus prețul țintă.
Serviciul de plăți Worldline din Franța a scăzut cu 15,2%, extinzând pierderile de vineri, când compania a anunțat că directorul său general, Gilles Grapinet, va părăsi compania.
Phoenix Group a pierdut 5,3% după ce asigurătorul britanic a oprit procesul de vânzare a activității sale SunLife din cauza incertitudinii de pe piață.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Proiectele de acte normative...
Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...
Trump și Putin, discuție fără...
Premierul Ilie Bolojan a...
România se confruntă cu o criză...
UiPath îl numește pe David...
Ministerul Transporturilor și...
Giganții industriali europeni...
Analistul economic Petrișor...
Rovinieta se scumpește din...
Vicepremierul Tanczos Barna a...
Curs valutar BNR, 3 iulie 2025.
Preşedintele Cartel Alfa,...
Criza e reală, cifrele nu mai...
Creşterea cotei generale de...
Orban mizează pe „prima casă” în campania pentru 2026.
Medicina evoluează permanent,...
Să alegi un fierăstrău...
Avertizare pentru cei care şi-au programat călătorii în...