Capitalizarea Bursei de la București a crescut cu peste 6,7 miliarde de lei

Autor: Delia Gheață
Data publicării:
Bursa de la București
Bursa de la București
Există însă și o veste mai puțin bună.

Bursa de Valori București (BVB) a înregistrat o creștere de 1,8% a capitalizării totale în săptămâna 21-24 aprilie 2025, câștigând astfel 6,77 miliarde de lei, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a scăzut considerabil față de săptămâna precedentă.

Potrivit datelor publicate de BVB și analizate de AGERPRES, capitalizarea totală a pieței a ajuns la 365,43 miliarde de lei, față de 358,66 miliarde de lei în perioada 14-18 aprilie 2025. Această evoluție pozitivă marchează o consolidare a pieței locale, chiar și în contextul unei diminuări a volumelor de tranzacționare.

Scădere semnificativă a rulajului tranzacțiilor

Valoarea tranzacțiilor cu acțiuni s-a redus cu 25,6%, respectiv 56,02 milioane de lei, față de săptămâna anterioară, ajungând la un rulaj total de 162,708 milioane de lei. Ziua de miercuri, 23 aprilie, a fost cea mai activă, cu tranzacții în valoare de 50,63 milioane de lei, în timp ce vineri, 25 aprilie, s-a consemnat cel mai redus volum al săptămânii, de doar 32,54 milioane de lei.

Indicele principal BET a încheiat săptămâna la 17.431,76 puncte, menținându-și astfel tendința pozitivă.

Banca Transilvania și Digi Communications, cele mai lichide titluri

Și în această săptămână, acțiunile Băncii Transilvania au fost cele mai tranzacționate pe segmentul principal, cu un volum de 42,63 milioane de lei și o creștere a prețului de 0,50%. Pe locurile următoare în topul lichidității s-au situat titlurile Digi Communications NV, cu tranzacții de 25,41 milioane de lei și un avans de 1,37%, respectiv OMV Petrom, cu un rulaj de 16,52 milioane de lei și un câștig de 3,17%.

Cele mai mari variații: de la Mecanică Fină la UAMT

Printre cele mai importante creșteri de preț se numără cele ale acțiunilor Mecanică Fină (+22,38%), Electroaparataj (+14,94%) și Compania Energopetrol (+14,15%). În schimb, scăderi notabile au fost înregistrate de titlurile UAMT (-22,40%), Societatea de Construcții Napoca (-9,74%) și Green Tech International (-9,02%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Bursa de la București / FOTO: Facebook
AI. Freepik.com
Imagine din timpul protestelor angajaților MIPE pe tema tăierii sporurilor
Freepik.com
Freepik.com
Plată online / Foto: Freepik
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM

Programul Rabla, modificat. Câţi bani veţi primi

Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....

Legea mirosului. freepik.com
Freepik.com
Factură energie electrică
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
foto: pexels.com
Aur vs argint. Freepik.com
Foto: Facebook Hidroelectrica

Schimbări majore în facturile Hidroelectrica

Hidroelectrica transmite clarificări referitoare la cota...

Conductă de transport
Contabili / Foto: Freepik
Întâlnirea dintre Donald Trump și Vladimir Putin în Alaska

Ce vrea Putin în schimbul unui acord de pace în Ucraina

Putin cere cedarea Donbasului și renunțarea Ucrainei la...

TVA
Birou. Foto: Freepik.com
Nunta. Freepik.com
Contabili

pixel