Pachetul fiscal va fi decis miercuri. Guvernul vrea legiferarea până pe 7 iulie
Guvernul se află în criză de...
Din 15 mai 2025, cetățenii cu domiciliul în județul Ilfov pot solicita noua carte electronică de identitate, potrivit unui anunț al Ministerului Afacerilor Interne. Ilfov se alătură astfel celorlalte județe și municipii în care a fost extins deja programul național pentru emiterea acestui document de identitate digital.
Programări online direct pe portalul MAI
Pentru a depune cererea, locuitorii din Ilfov pot accesa portalul de servicii electronice al MAI, la adresa:
https://hub.mai.gov.ro/cei/programari/
Programarea este obligatorie și permite selectarea datei, orei și a locației unde cetățeanul dorește să depună documentele necesare.
Avantaje multiple: de la călătorii, la semnătura electronică
Noua carte electronică de identitate (CEI) oferă multiple beneficii:
Dimensiune standardizată, similară cardurilor bancare;
Elemente avansate de securitate, care reduc riscul de falsificare;
Poate fi folosită ca document de călătorie în UE;
Permite autentificarea în platformele publice digitale și semnarea electronică a documentelor.
Documentul facilitează inclusiv accesul la servicii publice electronice, fiind compatibil cu sistemele informatice ale instituțiilor statului.
CEI, deja disponibilă în alte 9 centre importante
Până în prezent, CEI este disponibilă în următoarele zone:
Județul Cluj, Municipiile București, Brașov, Constanța, Iași, Oradea, Ploiești, Timișoara și Craiova
În total, peste 9.700 de persoane au depus cerere pentru CEI, iar peste 3.700 au și intrat deja în posesia noului document.
Gratuit, dar în limita fondurilor disponibile
Prima carte electronică de identitate se eliberează gratuit pentru cetățenii români cu vârsta de minimum 14 ani, în limita fondurilor disponibile prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
Cetățenii își pot schimba buletinul actual cu CEI chiar înainte de expirarea documentului vechi, fără a fi nevoie să aștepte termenul legal.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul se află în criză de...
RO e-Factura devine obligatorie pentru ONG-uri și...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Adrian Nicușor Nica a fost desemnat pentru a prelua conducerea Agenției...
Autoritatea de Supraveghere...
Compania britanică Nothing...
RAR avertizează că peste 85.000...
Ciprian Tătăruşanu, fostul...
Curs valutar BNR, 1 iulie 2025.
Germania vrea să salveze...
Activele nete ale celor 248 de...
UE cere eliminarea imediată a...
Administrația Fondului pentru...
La 30 iunie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională...
DGAF a identificat o fraudă...
Emmanuel Macron trage un semnal...
Renault ar urma să raporteze în...
Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...
ANAF informează că a identificat o fraudă de peste 1,3...
Grupul bancar spaniol BBVA a anunţat luni că va merge...
Guvernul României a adoptat...