Casa Albă, spionată de Israel. Ce spune FBI

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Casa Albă, spionată de Israel
Casa Albă, spionată de Israel
Israelul ar fi folosit un sistem de interceptare de comunicaţii portabil în zona care înconjoară Casa Albă din Washington, potrivit informaţiilor publicate joi de site-ul Politico şi infirmate categoric de statul israelian, relatează AFP.

Potrivit Politico, responsabili americani cred că israelienii sunt cei care ar fi instalat sisteme de interceptare a apelurilor şi SMS-urilor în centrul capitalei americane în 2017.

Mai mulţi foşti responsabili cu securitatea naţională a SUA au declarat pentru Politico că analizele efectuate de FBI şi mai multe agenţii de informaţii leagă scanerele descoperite de agenţi israelieni.

"Aceste aparate trebuiau, cu siguranţă, să-l spioneze pe preşedintele Donald Trump" precum şi pe consilierii săi, a explicat unul dintre aceşti responsabili, sub acoperirea anonimatului.

Potrivit Politico, nu se ştie dacă israelienii au reuşit să-şi îndeplinească scopurile.

Unul dintre principalii aliaţi ai SUA, legătură care pare să se fi amplificat în timpul preşedinţiei Trump, Israel a dezminţit cu fermitate aceste acuzaţii.

Spionul american care a lucrat cu Putin. Moscova spune altceva

"Israelul nu desfăşoară nicio misiune de spionaj în SUA", a declarat ministrul de externe Israel Katz.

"SUA şi Israel împărtăşesc între ele enorm de multe informaţii şi lucrează împreună pentru a preveni orice ameninţare şi a întări securitatea acestor două ţări", a adăugat ministrul israelian.

Dispozitivul aşa-numit "IMSI-catcher", care permite interceptări într-o zonă limitată, este utilizat în special de poliţie.

În urmă cu doi ani, mai multe aparate au fost descoperite la Washington de ministerul american al Securităţii interne "în apropierea unor locuri sensibile precum Casa Albă", a explicat guvernul în mai 2018. Persoanele care le-au instalat nu au fost niciodată identificate, precizează AFP.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Mașini în parcare / Foto: Unsplash
Miliardarul și invetitorul american Ray Dalio / FOTO: Wikipedia
Donald Trump
Dolari

Dolarul, incapabil să reziste pe o linie de plutire

Dolarul a scăzut luni, în absența unor schimbări reale...

La bursă / FOTO: Freepik

Materii prime: Petrolul evoluează împotriva curentului

Un tur de orizont al pieței materiilor prime, pentru a...

Satelit / FOTO: Freepik
Vapoare / Foto: Freepik
Freepik.com
Joseph Stiglitz
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com

Blackout. Spania a decretat stare de urgenţă

Stare de urgenţă în Spania.

Sebastian Burduja / Foto: gov.ro
Foto: Freepik.com
Eoliene și panouri solare / Foto: Freepik
Centrala nucleara. Foto: Pexels.com
Cosmin Marinescu
Foto: Freepik.com
Foto: Mihai Ciobanu
Foto: REUTERS
Haos pe străzile din Spania
Foto: Freepik.com
Transportor GNL / sursa foto: Freepik.com /@sharpiloandrey
Birou gol / FOTO: Facebook
Rabla 2023. Foto: Pexels.com
 Blackout
Lucrători pe linii de înaltă tensiune / Foto: Freepik

pixel