CIA schimbă tactica de recrutare a spionilor de top VIDEO

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
CIA recrutează altfel decât până acum
CIA recrutează altfel decât până acum
Agențiile de apărare și de spionaj din Statele Unite ale Americii au jucat un rol major în crearea internetului.

Acum, CIA apelează pentru prima dată la serviciile de streaming online pentru a-și recruta viitorii spioni care trebuie să aibă vârste între 18 și 35 de ani.

"Este nevoie de o singură piesă nouă ... de informații străine ... și totul se poate schimba într-o clipă", spune un ofițer CIA unei clase pline de noi recruți la începutul unui spot publicitar care face parte dintr-o campanie începută nu demult.

„Începeți o carieră la CIA și faceți mai mult decât ați visat vreodată că este posibil, pentru țara dvs. ”, concluzionează ofițerul care amintește de filmele cu spioni de la Hollywood.

Spionajul american a folosit porumbei voiajori în timpul Războiului Rece

Campania de recrutare online a fost concepută înainte de a fi necesare măsuri de distanțare socială din timpul pandemiei de coronavirus. Agenția căuta în până acum să își recruteze viitorii spionii din rândul studenților prin ”metode tradiționale” ca de pildă târguri de locuri de muncă.

CIA și-a adaptat spoturile publicitare pentru a rula în cadrul serviciilor de streaming.

Reprezentanții CIA spun că trebuie să mizeze și pe alte metode de recrutare dacă vor să găsească ”talente de vârf”.

Unii dintre cei mai faimoși aliați ai CIA, printre care se numără și MI5 și MI6, au recrutat prin intermediul rețelelor de socializare și recent au apelat la centre de recrutare online.

 

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Birou. Foto: Freepik.com

Prăpastie salarială: 12.931 lei în IT vs 3.403 lei în HoReCa

IT-ul rămâne lider la salarii: peste 12.900 lei net, de...

e-Factura
Bursa de Valori București
Foto: Pexels.com
Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Foto: pexels.com
Hacker. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Vladimir Putin / Foto: Kremlin
Banca Națională a României
Foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com
Șofer / sursa: Freepik.com
Agricultura. Foto: Freepik.com
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr
Semnare contract

Demers pentru modificarea sistemului drepturilor de autor

IMM România susţine introducerea unui colector unic, a...

Dosar ANAF. foto: Freepik.com
Bani. Foto: Freepik.com
Fermierii vor fi mai protejați / Foto: Freepik
Petrol / FOTO: Freepik
Lingouri și monede de aur / sursa foto: Freepik.com

Aurul a trecut pragul de 650 lei/gram

Leul a încheiat ședința de miercuri în ușoară scădere...


pixel