Cine și de ce l-a asasinat pe Shinzo Abe

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Shinzo Abe
Shinzo Abe
Într-o țară în care violența armată este rară, asasinarea fostului lider japonez Shinzo Abe ridică semne de întrebare cu privire la atacator și la motivul acestuia. Ce se știe până în acest moment.

Cum s-a întâmplat

Abe tocmai își începuse vineri un discurs de campanie în orașul Nara, în vestul țării, când a fost împușcat din spate, de la o distanță de aproximativ trei metri. S-au auzit două focuri de armă. Câteva momente mai târziu, personalul de securitate a placat un bărbat la pământ. Acesta purta un tricou gri, pantaloni kaki și o mască de protecție.

Cine a fost atacatorul

Trăgătorul a fost identificat ca fiind Tetsuya Yamagami, în vârstă de 41 de ani, un șomer, fost membru al Forței Maritime de Autoapărare a Japoniei - marina japoneză. Yamagami acum este cercetat pentru crimă după confirmarea morții lui Abe. NHK a relatat că acesta a lucrat pentru această marina japoneză din 2002 până în 2005.

Yamagami a declarat poliției că îi purta pică unui "anumit grup" și că a intenționat să-l ucidă pe Abe deoarece credea că acesta avea legături cu acel grup. Separat, NHK a relatat că suspectul a susținut că nu l-a atacat pe fostul premier din cauza convingerilor sale politice. Ziarul Mainichi a caracterizat ținta dușmăniei suspectului ca fiind un grup religios și, de asemenea, a afirmat că acesta viza un lider religios care nu a participat la miting, ceea ce a sporit confuzia. 

Arma folosită

Poliția a declarat că arma era una artizanală, cu o lungime de aproximativ 40 de centimetri. Un prim-plan al armei de pe jos părea să arate două tuburi înfășurate împreună cu bandă neagră.

Anchetă în desfășurare

Poliția a descoperit mai multe arme, de asemenea artizanale, la reședința suspectului. Experți în explozibili au fost, de asemenea, chemați la fața locului din cauza temerilor că armele artizanale ar putea exploda în mod neașteptat.

Citește și: Fostul premier japonez Shinzo Abe, a decedat

Fostul premier japonez Shinzo Abe a fost împușcat vineri în timp ce susținea un discurs în orașul Nara, din vestul Japoniei, a anunțat un purtător de cuvânt al guvernului nipon. 

Fostul premier al Japoniei, Shinzo Abe, a murit, transmite vineri Reuters, care citează postul public nipon NHK.

Abe, în vârstă de 67 de ani, susţinea un discurs de campanie în apropierea unei gări de tren din oraşul Nara, în vestul Japoniei, când a fost împuşcat de un atacator.

Secretarul general al guvernului japonez, Hirokazu Matsuno, a declarat că nu știe care este starea lui Abe. "Un astfel de act barbar nu poate fi tolerat", a adăugat el, menționând că tragedia s-a produs în jurul orei locale 11.30 (0230 GMT).

Agenția Kyodo News și postul de televiziune japonez NHK au anunțat însă că fostul prim-ministru părea să fie în stop cardiac când a fost dus la spital, după ce inițial fusese conștient și receptiv.

Autoritățile au anunțat că l-au arestat pe presupusul autor al atacului, un bărbat în vârstă de 42 de ani, potrivit presei.

Într-o înregistrare video difuzată de NHK, Shinzo Abe poate fi văzut ținând un discurs în fața unei gări, când au răsunat două focuri de armă. Gardienii de securitate au putut fi văzuți apoi cum îl plachează pe un bărbat la pământ.

Potrivit televiziunii TBS, Shinzo Abe a fost împușcat în partea stângă a pieptului și în partea din spate a gâtului.

Shinzo Abe, în vârstă de 67 de ani, a ocupat funcția de prim-ministru timp de opt ani, din 2012 până în 2020, și a demisionat din motive de sănătate. Este cel mai longeviv prim-ministru japonez în funcție. Citește mai mult AICI

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Tendinţe în turism 2026. Unde vor călători românii

Anul 2025 a confirmat o orientare a românilor  către...

Bucuresti / Foto: Oana Pavelescu

Analiză ING: Perspectivele economiei României în 2026

ING: Perspectivele economiei României se îmbunătățesc,...

Jeffrey Epstein în anii 70 când era profesor de matematică
Foto: Freepik.com

Aurul a atins o valoare fără precedent

Aurul a depăşit valoarea de 4.500 de dolari uncia.

Masa de Crăciun. Foto: Freepik.com

Cât îi costă pe români masa tradiţională de Crăciun

Costul total al Crăciunului în 2025 poate atinge uşor...

TAROM

Costin Iordache se retrage de la conducerea TAROM

Directorul general al companiei TAROM, Costin Iordache,...

Wall Street. Foto: Freepik.com
Bani / Foto: Freepik
Centrală pe cărbune / sursa foto: Freepik.com
Foto: Facebook Apele Romane
Șantierul liniei de metrou M6 / Foto: Oana Pavelescu
foto: pexels.com
Abația Sint Sixtus

Abațiile care produc celebrele beri trapiste, în pericol

Celebrele beri trapiste din Belgia, considerate un...

Foto: Mihai Ciobanu

Cine este Irineu Darău, noul ministru al Economiei

Modificări în Guvernul Bolojan. 

O unitate Gazprom / FOTO: Pagina de Telegram a companiei
Calcule. Foto: Freepik.com
Energie / Foto: Freepik
Mină de suprafață / Foto: Pexels
Bani
Lingouri de cupru într-un depozit / Foto: Freepik
Tractor ară câmpul / Foto: Freepik
BVB
Foto: Pexels.com
Teren. Foto: Freepik.com

Harta celor mai scumpe terenuri din România

Institutul Naţional de Statistică a publicat o analiză...


pixel