Clotilde Armand a început demontarea cablurilor de pe stâlpii din Sectorul 1

Autor: Matei Ion
Data publicării:
În Sectorul 1 a început demonstarea cablurilor de pe stâlpi
În Sectorul 1 a început demonstarea cablurilor de pe stâlpi
Primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, anunță că a început eliberarea stâlpilor de cablurile de internet, tv și telefonie. În urmă cu câteva zile, Armand s-a plâns de faptul că stâlpii reprezintă un pericol pentru cetățeni.

Recent, edilul sectorului bucureștean a fotografiat un stâlp plin de cabluri aflat chiar în fața Primăriei. Astfel de stâlpi reprezintă un pericol pentru cetățeni, a spus atunci Armand.

„Sincer? Mă mir cum de nu a căzut acest stâlp de iluminat din fața primăriei care este sugrumat de cablurile operatorilor de telefonie, internet, televiziune etc. Aceste situații reprezintă un pericol public și se regăsesc în mai multe zone din sector. Voi înainta către toți operatorii o adresă prin care sunt anunțați că trebuie să elibereze stâlpii. Dacă nu fac asta o vom face noi”, scria în mesajul postat pe Facebook de primarul Clotilde Armand.

Amenzi de 750.000 de lei în Sectorul 1. Campanie lansată de Clotilde Armand

Primarul Sectorului 1 a revenit vineri asupra subiectului și a prezentat o fotografie în care apare o echipă de muncitori care mută cablurile de pe stâlpi.

„În imagine puteți să vedeți o echipă de tehnicieni de telecomunicații care au început să dezafecteze cablurile de pe stâlpul de lângă primărie fotografiat de mine în urmă cu câteva zile. Iată că se poate. Operatorii de telecomunicații au primit mesajul meu de acum câteva zile și au înțeles că legea trebuie respectată. Toate cablurile trebuie să fie subterane. În Sectorul 1 există cea mai mare rețea de infrastructură subterană pentru telecomunicații din București (500 km) însă există multe zone unde operatorii de telecomunicații n-au migrat rețelele de cabluri aeriene în subteran sau au lăsat aceste cabluri pe stâlpi fără le dezafecteze. E timpul să o facă”, a anunțat Clotilde Armand.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik
Tesla

pixel