Negrescu, despre triplarea taxelor locale: Acum achităm nota de plată a populismului!
Taxele locale vor exploda din...
După o creştere robustă în 2021, economia României ar urma să încetinească la 2,6% în 2022, pe măsură ce inflaţia reduce veniturile disponibile iar războiul din Ucraina afectează încrederea în economie, lanţurile de aprovizionare şi investiţiile, se arată în previziunile economice de primăvară, publicate luni de Comisia Europeană (CE).
Comparativ, în luna februarie, înainte de invadarea Ucrainei, Executivul comunitar estima că economia României va înregistra un avans de 4,2% în acest an.
Vineri moneda naţională se apreciase în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Naţională a României (BNR) la 4,9458 lei, în scădere cu 0,22 bani (-0,04%) faţă de cotaţia precedentă, de 4,9480 lei.
Pe de altă parte, leul a pierdut teren în faţa dolarului american, care a fost cotat la 4,7643 lei, în creştere cu 2,19 bani (+0,46%), comparativ cu joi, când s-a situat la 4,7424 lei.
În raport cu francul elveţian, moneda naţională s-a apreciat, acesta fiind calculat de BNR la 4,7597 lei, în scădere cu 0,30 bani (-0,06%), faţă de 4,7627 lei, cotaţia anterioară.
Gramul de aur s-a ieftinit, vineri, cu 2,6687 lei (-0,94%), până la valoarea de 279,3842 lei, de la 282,0529 lei, în şedinţa precedentă.
Azi, 16 mai, la casele de schimb, valutele se tranzacționează astfel:
Euro la cumpărare la maximul 4.9425 lei și minimum 4.9400 lei iar la vânzare maximum 4.9700 lei și minimum 4.9500 lei.
Dolarul se cumpăra la mamimum 4.7500 lei și minimum 4.7300 lei iar la mânzare maximum 4.8500 lei și minimum 4.7585 lei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Taxele locale vor exploda din...
Curtea Constituţională a...
Datele publicate de Institutul...
Crypto intră într-un regim...
Costul vieții rămâne principala...
Românii strâng cureaua de Crăciun: nouă din zece vor...
Kazahstan redirecționează o...
Australia a închis rețelele...
Industria cripto vede un 2026...
Paramount și Netflix intră...
ASF schimbă din nou regulile...
Chiar dacă ar părea o decizie...
Schimbări majore în piața...
Leul rămâne stabil în fața...
Reforma fiscală programată...
România se îndreaptă spre o...
Comisia Europeană deschide o...
Afecțiunile pe termen lung schimbă multe lucruri în...
Polonia va demara lucrările la prima sa centrală...
ANRE schimbă regulile de...