Aurul crește, profitând de slăbiciunea dolarului
Prețurile aurului au crescut marți, susținute de un...
”Aş începe prin a vă dea o veste bună, despre un upgrade la Aeroportul Băneasa, unde nu au mai operat curse de linie de 7 ani și care va fi repus pe harta aeroportuilor comerciale. Nu este o simplă dorință. Să nu uităm că redeschdierea Aeroportului Băneasa Aurel Vlaicu este prevăzută și în programul de guvernare. Licitația a fost deja lansată pentru analiză", a spus Ivan.
”Am lăsat la sfârşit cel mai important proiect de investiţii din infrastructura aeriană: Programul Strategic de Dezvoltare a Infrastructurii la Aeroportul Henri Coandă. Am o veste bună. Exproprierea suprafeţelor necesare derulării acestui proiect vor fi efectuate în acest an şi vom putea trece rapid la organizarea licitaţiilor pentru proiectarea şi execuţia lucrărilor din prima fază, care va include două module de terminal pentru pasageri, fiecare cu o capacitate de 1500 pasageri pe oră, 25 de porţi de îmbarcare, 13 prevăzute cu pasarelă, 56 de locuri de parcare cu aeronave şi 9.600 de locuri pentru autoturisme”, a explicat directorul CNAB.
”Suprafeţele nou construite se ridică la 100.000 de metri pătraţi pentru terminalele de pasageri, 266.000 de metri pătraţi extindere căi de rulare, 22.000 de metri pătraţi coonstructie anexă. Suprafaţa ocupată de aeroport se va dubla, capacitatea de procesare va creşte cu mai mult de 100%. Niciun leu nu este alocat d ela bugetul de stat", a declarat Alexandru Ivan.
UPGRADE ROMANIA - Marile proiecte de investiții din 2019. Agenda evenimentului
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Prețurile aurului au crescut marți, susținute de un...
Decizia recentă a autorităților...
Un proiect legislativ important...
Piețele europene au închis...
Portofelele digitale și...
Rezultatul acestei tranzacții...
Un blocaj prelungit al ajutorului militar american...
2024 a fost un an marcat de o volatilitate puternică pe...
Apple lansează o nouă versiune a iPad Air cu scopul de a...
De mai bine de un deceniu, bursa americană a depășit-o...
O inițiativă legislativă menită...
După un avans de aproape 4%...
Un contract în valoare de 2,4 miliarde de dolari.
Veşti bune de la BNR privind moneda naţională.
Dolarul american a coborât...
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a semnat marţi ghidul...
Un nou ordin ANAF a fost...
Santorini revine la viață după...
Lucrările la Magistrala 6 de...
Robyn Denholm, președinta...
ADNOC și OMV fuzionează...
Data de ta martie este una importantă pentru o serie de...