Companie petrolieră amendată cu 500.000 de euro. A dat mită

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Pretul la gaze
Pretul la gaze
Un tribunal din Paris a condamnat compania petrolieră Total la plata unei amenzi de 500.000 de euro, pedeapsă decisă într-un dosar de corupție mai vechi. Instanța a ajuns la concluzia că grupul francez a mituit responsabilili iranieni pentru a obține un contract în sectorul gazelor naturale. 

În contextul embargoului american, Total a fost acuzaată că, în patru ani, din 2000 până în 2004, a dat 30 de milioane de euro sub formă de mită pentru a intra în posesia unui contract pentru câmpul gazeifer South Pars, din Goful Persic.

Parchetul francez a cerut amenda maximă, de 750.000 de euro, şi mai ales o pedeapsă complementară severă, respectiv confiscarea din conturile acestei multinaţionale a sumei de 250 de milioane de euro, sumă estimată a fi ''câştigul dobândit în urma infracţiunii''.

Două contracte

În acest vechi dosar au mai fost judecaţi şi fostul preşedinte director general al companiei, Christophe de Margerie, şi un intermediar iranian, ambii însă decedaţi între timp. Încă un intermediar iranian, Abbas Yazdi, este şi el presupus mort, dar în absenţa unui act de deces instanţa franceză l-a condamnat la patru ani de închisoare.

Citește și Amendă de 20 de milioane de dolari pentru Elon Musk

Ancheta, deschisă în Franţa în anul 2006, privea iniţial două contracte, cel pentru câmpul gazeifer de la South Pars, încheiat în anul 1997 şi estimat la circa două miliarde de dolari, dar şi un alt contract încheiat anterior, în anul 1995, pentru câmpurile petroliere Sirri A şi E, situate de asemenea în Golful Persic.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik
Stradă aglomerată / Foto: John Mitchell / Flickr
Netflix și Warner Bros.
Ghișeu / Foto: Arhivă
Ridesharing

Controale în ride-sharing: 12.358 de autoturisme suspendate

Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...

Bani
Gabriel Biriș
Adrian Nica, șeful ANAF
Daniel Dăianu
Camion alimentează la o benzinărie / Foto: Freepik
Comisia Europeană
Freepik.com
București / Foto: Freepik
Euro. Freepik.com
Studiou Disney / sursa foto: Pexels.com / Lucas TENTELIER
Foto: Reuters
Case de schimb valutar
Plată online / Foto: Freepik

pixel