„Este o decizie a Biroului Național foarte clară: participanții la Comitetul Politic din 28 august și la congresul din 2-3 octombrie trebuie să fie vaccinați. Toți. Delegații care nu sunt vaccinați nu vor participa la congres”, a spua Dan Barna.
Întrebat dacă aceștia vor putea vota online, liderul USR PLUS a răspuns: „Nu. Mu vor vota, vor fi înlocuiți de supleanți care vor fi vaccinați”.
Citește și: Bilanț COVID-19. Gata, ÎNCEPE VALUL 4!
Vicepremierul a declarat că orice măsuri care ar putea fi necesare dacă incidența cazurilor de Covid crește se referă la persoanele care nu s-au vaccinat, „ceilalți nu vor avea niciun fel de problemă”.
„Mesajul USR PLUS e foarte clar: România poate să treacă peste această poveste pandemică care chinuie planeta doar vaccindu-ne. Este o poziție asumată și vom rămâne consecvenți pe acest mesaj, independent de multele reproșuri și supărări”, a mai afirmat liderul USR PLUS.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Statul alocă 150 de milioane de...
Guvernul României a modificat...
Grupaj de știri.
Bursa de Valori București (BVB)...
Prețurile petrolului au crescut marți, revenindu-și după...
Fondul Monetar Internațional a...
Intel se pregătește să...
Aurul continuă să doboare...
Într-o discuție cu un internaut...
Aplicația este gratuită și oferă diferite funcții.
O schimbare majoră are loc în peisajul asigurărilor din...
Șeful diplomației americane, Marco Rubio, a explicat în...
Fondul Monetar Internațional...
O tranzcție care va fi...
Au fost salvate 2700 locuri de muncă.
Donald Trump vrea să relanseze industria fotovoltaică...
Huawei Technologies se...
Planurile UniCredit SpA de a...
Un inculpat trimis în judecată...
Ministerul Energiei a modificat...
Bursa de Valori Bucureşti a...
Fondul Național de Garantare a Creditelor pentru...
Beijingul cere sprijinul...