"Într-un moment în care mulți jucători din sectorul energetic sunt reticenți în a investi, sunt încântat să văd că SATORP trece la o viteză superioară cu acest proiect de extindere de 11 miliarde de dolari", a declarat directorul general al Aramco, Amin Nasser, la ceremonia de semnare de la Dhahran, în estul regatului.
Proiectul, anunțat pentru prima dată în 2018 și finalizat în decembrie 2022, vizează construirea "unuia dintre cele mai mari instalații de cracare cu abur cu încărcătură mixtă din Golf, cu o capacitate de producție de 1,65 milioane de tone pe an de etilenă și alte gaze industriale", au precizat cele două grupuri într-un comunicat comun.
În cele din urmă, "ar trebui să atragă peste 4 miliarde de dolari de investiții suplimentare în diverse sectoare industriale (...) și să creeze aproximativ 7.000 de locuri de muncă locale directe și indirecte", au adăugat ele.
Contractele de inginerie, achiziții și construcții au fost atribuite la șapte companii: Hyundai Engineering & Construction din Coreea de Sud, Maire Tecnimont din Italia, filiala saudită a companiei chineze Sinopec Engineering și patru companii saudite.
Noul complex, denumit "Admiral", va fi integrat în situl existent de la Jubail, pe coasta de est a țării, și este programat să înceapă operațiunile comerciale în 2027.
"Această extindere este esențială pentru obiectivele de creștere și diversificare ale regatului", a declarat șeful Aramco, primul exportator mondial de țiței.
La rândul său, directorul general al TotalEnergies, Patrick Pouyanné, a subliniat "angajamentele sociale și de mediu" asumate în cadrul acestui proiect, care "consolidează relația dezvoltată între cele două companii de-a lungul deceniilor".
Aramco (62,5%) și TotalEnergies (37,5%) au convenit să finanțeze 4 miliarde de dolari din investiția de 11 miliarde de dolari, potrivit gigantului energetic francez, în decembrie anul trecut.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Prețurile la energie electrică continuă să varieze...
Peste 200 de locuitori ai...
Un accident provocat de o...
Organizația țărilor...
Administrația Națională de...
Polițiștii de frontieră ai...
Circulația pe Podul Prieteniei,...
Prețurile globale ale...
Val de căldură extremă în estul...
Donald Trump a semnat legea...
Pompierii anunţă că la mall-ul...
România se apropie periculos de...
Bursa închide pe minus vineri,...
Sistemul RO e-Transport a...
Andrei Badalov, în vârstă de 62...
IMM România nu este de acord cu...
Fondul Proprietatea a emis...
Românii pot investi din nou în...
Ministerul Finanțelor anunță...
Măsurile fiscale luate în regim...
Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.