Reducerea emisiilor de CO2:La COP26, Renault-Nissan, VW, Toyota şi Stellantis nu și-au asumat nici un angajament

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Ceea ce înseamnă dificultăți cu punerea în aplicare a normelor
Ceea ce înseamnă dificultăți cu punerea în aplicare a normelor
Mai multe ţări, companii şi oraşe s-au angajat miercuri să elimine până în 2040 vehiculele alimentate cu combustibili fosili, ca parte a eforturilor de a reduce emisiile de CO2 şi de a combate încălzirea globală, în cadrul Conferinţei Naţiunilor Unite privind schimbările climatice (#COP26) de la Glasgow (Scoţia), transmit Xinhua, BBC şi Reuters.

Dar o serie de mari producători auto, inclusiv Renault-Nissan, Volkswagen, Toyota, Stellantis, BMW, Hyundai şi Honda, precum şi pieţe auto cum ar fi China, Statele Unite, Germania şi Franţa nu au semnat documentul, ceea ce indică dificultăţile în trecerea la emisii zero.

În schimb, Ford, Mercedes-Benz (divizie a Daimler AG), General Motors, Volvo Cars, Daimler AG's Mercedes-Benz, Jaguar Land Rover, BYD Co Ltd (China) au semnat documentul prin care se angajează să elimine automobilele şi camionetele echipate cu motoare pe combustie internă pe pieţele importante până în 2035 şi pe plan global până în 2040.

Investitorii şi băncile au dat asigurări că vor sprijini tranziţia, iar unii proprietari de flote s-au angajat să folosească automobile şi camionete cu emisii scăzute.

Printre ţările care au semnat acordul se află Canada, Danemarca, India, Irlanda, Mexic, Olanda, Noua Zeelandă, Suedia, Polonia şi Marea Britanie, care deja anunţase interzicerea vânzărilor de vehicule noi pe benzină şi motorină din 2030.

Citește și Mașinile cu volanul pe dreapta, interzise în România. Ce amenzi sunt prevăzute

Conform analiştilor, transportul în UE şi SUA este responsabil pentru aproximativ o treime din emisiile de CO2, unul din gazele de seră care contribuie la încălzirea globală. Din acest total, în UE aproximativ 70% vine din transportul rutier.

UE s-a angajat să-şi reducă emisiilor cel puţin cu 55% până în 2030 faţă de nivelul din 1990, iar blocul comunitar a propus interzicerea maşinilor noi pe benzină şi motorină din 2035 şi va construi staţii de încărcare pentru vehiculele electrice. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF / Foto: DCBusiness
Percheziții
Factură energie
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness

Avertisment al meteorologilor: Vremea se schimbă radical

ANM avertizează: vremea se răcește puternic și revin...

Steve Witkoff, Vladimir Putin, Yury Ushakov si Kirill Dimitriev / Foto: Kremlin.ru
Conductă de petrol / Foto: Freepik
Ședință CSAT / Foto: Președinția României
Pacient în spital / Foto: Freepik
Petarde confiscate

Dosar penal pentru comerț ilegal cu articole pirotehnice

Peste 13.000 de petarde și artificii confiscate în...

Contabilă la calculator / Foto: Freepik
Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Rabla. Foto: Pexels.com
Platforma care forează în zăcământul Neptun Deep / Foto: Romgaz

Ungaria a pus ochii pe gazele din Neptun Deep

Ungaria, interesată de gazele din Neptun Deep.

Foto: Freepik.com
Rompetrol
Foto: Freepik
Bursa de Valori București
Casă de schimb valutar
Plata cu cardul / Foto: Freepik
O persoană alimentează cu carburant / Foto: Freepik

Ce scrie pe drona care a căzut în Puiești

O nouă dronă s-a prăbușit marți pe teritoriul României,...

Muncitori instalează panouri solare / Foto: Freepik
Resturi de dronă în Republica Moldova
Bani / Foto: DCBusiness
Tancuri / Foto: Freepik

CCR: Legea eșalonării pensiilor private, neconstituțională

Curtea Constituțională a României a admis, marți,...

Oameni de afaceri nemulțumiți / Foto: Freepik

Concordia dă alarma: ”IMCA distruge economia României!”

Confederaţia Patronală Concordia solicită Guvernului...


pixel