Gilead a anunţat că a primit autorizaţia deplină pentru medicament, subliniind că este singurul tratament specific împotriva COVID-19, autorizat astfel după o procedură de verificare riguroasă şi definitivă.
Remdesivir a fost unul din medicamentele cu care a fost tratat preşedintele american Donald Trump după ce a fost testat pozitiv la coronavirus.
Citește și COVID-19. OMS, anunț CRUCIAL despre REMDESIVIR
În cadrul ultimei confruntări electorale cu adeversarul său, Joe Biden, Trump a asigurat, acuzat fiind că a gestionat prost criza provocată de pandemia de coronavirus, că "luptăm împotriva ei extrem de ferm".
La trei săptămâni după ce a fost diagnostica cu covid-19, liderul de la Casa Albă, care a urcat fără mască pe scena din Nashville, în Tennessee, a vorbit despre propria spitalizare şi vindecare, susținând că s-a "imunizat".
"Avem un vaccin care va fi gata, este pregătit, va fi anunţat în următoarele săptămâni", a mai declarat el, arătându-se însă mai evaziv în legătură cu calendarul exact.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul a pus în dezbatere...
ANCPI schimbă termenele pentru...
O propunere legislativă care...
Metroul și transportul de...
Guvernul discută joi modificări...
Magistrații vor ieși mai târziu...
România trebuie să adopte o...
România nu își poate reveni...
Oracle Corp., companie care în...
Bursa americană este zdruncinată de avertismente privind...
Curs valutar BNR, 20 august.
România este campioana UE a...
Loteria Română a înregistrat în...
Numărul locurilor de muncă...
Ministerul Muncii a pus în deszbatere publică o...
Platforma electronică EPIDS...
Curtea Constituțională a...
S-a publicat în Monitorul...
Guvernul schimbă regulile...
APIA reaminteşte că termenul...
Guvernul a aprobat Ordonanța de...