Creşte alocaţia pentru bursă. Ministrul Educaţiei, anunţul zilei pentru studenţi

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Sorin Cîmpeanu
Sorin Cîmpeanu
Opţiunea de rămâne în România pentru a lucra şi studia trebuie să rămână o alternativă viabilă pentru fiecare student, a afirmat, sâmbătă, ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu.

"Avem intenţia de a susţine această apropiere dintre şcoală, universitate şi piaţa muncii prin motivare. Ne gândim, poate, la o finanţare mai generoasă pentru cei care organizează învăţământ dual, inclusiv la nivel universitar. Prin învăţământ dual se înţelege perioada petrecută în universitate şi perioada petrecută în stagii în companii, în mediul privat, în mediul socio-economic, în viaţa reală. Acest lucru va putea să răspundă mult mai bine aşteptărilor voastre de dezvoltare personală şi profesională, aşteptărilor societăţii şi pieţei muncii, acelei alegeri de a studia şi a rămâne în România sau în altă parte. Am fost, sunt şi voi rămâne susţinătorul dreptului de a alege pentru fiecare dintre voi. Vom face tot ceea ce putem pentru ca a rămâne să lucrezi şi să studiezi în România să rămână o alternativă viabilă pentru fiecare student. Sunt inamicul ideii de abordare în masă, pentru că ştiu că este o decizie care vă priveşte pe fiecare în parte", le-a transmis Cîmpeanu studenţilor, la Congresul Studenţilor din România organizat la Palatul Parlamentului.

El a subliniat că în urma consultărilor cu studenţii, alocaţia pentru bursă care e stabilită de lege în cuantum de 201 lei/lună din 2016, când a fost majorată de la 87 lei, urmează să fie majorată la 250 de lei/lună.

Referitor la condiţiile sociale în universităţi, Cîmpeanu a menţionat că prin PNRR, în 2025 ar trebui fie în cămine 4.600 de locuri noi de cazare şi 15.000 de locuri modernizate, iar în cantine peste 3.000 de locuri noi şi 3.500 de locuri modernizate.

"Sunt alocaţi în PNRR 260 de milioane de lei pentru infrastructura socială a universităţilor. Este o mare provocare să poţi să utilizezi aceşti bani. Resursa umană e foarte importantă pentru că, având cadrul legal şi resurse financiare, doar ea poate face ca acest lucru să se întâmple", a adăugat Cîmpeanu.

Pentru digitalizarea proceselor din universităţi, Cîmpeanu a subliniat că sunt prevăzuţi 244 de milioane de euro.

"Este o sumă foarte importantă. Îmi place să cred că această sumă va fi folosită de universităţi în interesul studenţilor. Deci, pentru infrastructură socială şi digitalizare în mediul universitar sunt prevăzute peste 500 de milioane de euro", a conchis ministrul. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Intervenţie de urgenţă pe lacul Bicaz, după inundaţii

Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...

Benzinărie / Foto: Freepik
Freepik.com
Factura. Freepik.com
Euro / FOTO: Freepik

România va putea tipări bancnote euro

România va dispune, până la sfârşitul acestui an, de...

Alexandru Nazare
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Imaginile dezastrului din județul Galați / FOTO: gov.ro
Rafinărie atacată cu drone / Foto: Captură video
Declarația unică - Foto ilustrativ
Foto: Freepik.com
BVB

BVB încheie săptămâna în scădere

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...

La benzinărie / FOTO: Freepik

ANAF a declanşat operațiunea "Cuibul cu Fantome"

Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...

Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Urmările inundațiilor / Foto: Apele Române
Cosmin Marinescu
freepik.com
Freepik.com
Medic scrie o rețetă / FOTO: Freepik
Freepik.com
Contabilă la calculator / Foto: Freepik
Inundații / Foto: IGSU
Donald Trump
Freepik.com

pixel