Negocierile pe măsurile pentru reducerea deficitului continuă. Anunţ de la Cotroceni
Preşedintele Nicuşor Dan s-a...
Şedinţa CSAT, condusă de preşedintele Klaus Iohannis, a avut loc în sistem de videoconferinţă specială.
"În cadrul şedinţei de astăzi, au fost supuse analizei propunerile de buget pentru anul 2021 ale Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Afacerilor Interne, Serviciului Român de Informaţii, Serviciului de Informaţii Externe, Serviciului de Telecomunicaţii Speciale şi ale Serviciului de Protecţie şi Pază, propuneri de buget care au fost avizate favorabil de către Consiliul Suprem de Apărare a Ţării", se arată într-un comunicat al Administraţiei Prezidenţiale.
Potrivit sursei citate, sumele avizate asigură îndeplinirea cu responsabilitate a activităţilor planificate şi funcţionalitatea instituţională în vederea realizării misiunilor specifice şi a obiectivelor asumate, prin gestionarea prudentă a resurselor bugetare alocate, în contextul unui mediu internaţional de securitate instabil, marcat de manifestarea pandemiei de COVID-19, care generează modificări pe toate palierele societăţii.
Citește și: Adoptarea bugetului, ÎNTÂRZIATĂ de banii pentru serviciile secrete
"Strategia Naţională de Apărare a Ţării pentru perioada 2020-2024 plasează cetăţeanul în centrul acţiunii instituţiilor cu atribuţii şi responsabilităţi în domeniul apărării ţării şi securităţii naţionale. Orice arhitectură solidă de securitate impune şi asigurarea de resurse umane, materiale şi financiare, care să ofere consistenţă şi credibilitate efortului nostru colectiv de a asigura cetăţenilor condiţiile necesare pentru a duce un trai mai bun, în deplină siguranţă", mai arată Administraţia Prezidenţială.
Guvernul urmează că se reunească în şedinţă pentru a aproba proiectele legilor bugetului de stat şi bugetului asigurărilor sociale de stat pe acest an.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Preşedintele Nicuşor Dan s-a...
Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...
Inteligenţa artificială...
Apple se confruntă cu un val...
28.866 firme au fost radiate la...
România are oportunitatea de a...
Recoltă record de trestie de zahăr în India: fermierii...
Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin...
SUA și China ar putea dezgheța...
Noi discuții comerciale între...
Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a...
Țara care vrea să stopeze...
ANAF anunță sancțiuni dure...
Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...
Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.
Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.
Europa se pregătește pentru o...