Cursele din Tulcea a navelor spre Delta Dunării, suspendate de luni

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Cursele din TUlcea spre Delta Dunării se suspendă de luni
Cursele din TUlcea spre Delta Dunării se suspendă de luni
Societatea privată care asigură efectuarea curselor regulate între Tulcea şi localităţile din Delta Dunării, în baza contractului încheiat cu Ministerul Transporturilor, va suspenda începând de luni această activitate, motivând că măsura este cauzată de debite de peste 4,6 milioane de lei neplătite de către autoritatea centrală.

Directorul executiv al societăţii Navrom Delta SA, Nicolae Chichi, a precizat, pentru AGERPRES, că duminică, 26 iunie, se vor efectua doar cursele care presupun întoarcerea navelor din Deltă în Portul Tulcea, iar luni, 27 iunie, niciun vas al societăţii nu va pleca în cursele obişnuite din Portul Tulcea spre localităţile înconjurate de ape.

Conform sursei citate, decizia a fost luată după ce Ministerul Transporturilor a început să înregistreze în ultimele luni datorii la plata subvenţiei pentru asigurarea transportului public de călători, valoarea totală a acestora fiind de 4,63 de milioane de lei.

"Nu mai putem continua aceste curse, din cauză că nu mai avem carburant. Am notificat de pe data de 16 iunie 2022 autoritatea contractantă că ne aflăm în imposibilitatea tehnică de a continua activitatea. În total, avem de primit 4,638 de milioane de lei. Noi ne-am epuizat toate resursele financiare, vorbim de venituri proprii, de credite făcute pentru reparaţii şi împrumuturi de la acţionari", a precizat directorul executiv Nicolae Chichi.

Vacanţă în Delta Dunării. Prețurile și locațiile cele mai căutate pentru un concediu de neuitat

El a amintit că încă de pe data de 9 iunie societatea a prezentat situaţia cu care se confruntă, în condiţiile neachitării debitelor şi a propus deschiderea de urgenţă a unei finanţări, lucru care nu s-a întâmplat până acum.

Potrivit sursei, cu excepţia situaţiilor de urgenţă ridicate de prezenţa sloiurilor pe Dunăre, este pentru prima dată din anul 1999 când societatea îşi suspendă activitatea.

În baza unui contract încheiat în urma unei licitaţii organizate periodic de Ministerul Transporturilor, societatea Navrom Delta SA asigură transportul regulat de călători şi mărfuri în Delta Dunării. Transportul produselor de strictă necesitate este gratuit, iar cel al persoanelor care au domiciliul în localităţile din rezervaţie este subvenţionat.

În localităţile înconjurate de ape din Deltă trăiesc circa 10.000 de persoane. Transportul persoanelor între Tulcea şi satele respective este făcut şi de firme private care deţin ambarcaţiuni de dimensiuni mici şi care nu au nicio obligaţie de a oferi reducere persoanelor din Deltă şi care nici nu îndeplinesc condiţiile impuse de stat societăţii Navrom Delta SA pentru a asigura transportul persoanelor în condiţii de siguranţă. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Viță de vie / Foto: Freepik
Freepik.com
Tutun / Foto: Freepik
Discuție între mai mulți manageri / Foto: Freepik
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Dinald Trump și Viktor Orban în Biroul Oval / Foto: Casa Albă
ANAF

ANAF cumpără gaze pentru șase sedii. Ce sumă va achita?

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a...

Fabrică auto / FOTO: Freepik
Tanc / sursa Freepik.com
Valuri gigantice în Tenerife
Tractor ară câmpul / Foto: Freepik
Unilever retrage unele produse de pe piață / Foto: Freepik
Calcule. Foto: Freepik.com
Alexandru Nazare și Kyriakos Pierrakakis
Instalație de gaze

Nou incident la rețeaua de gaze din Sectorul 5

Distrigaz Sud Rețele a întrerupt, vineri seară,...

ANAF / Montaj foto: DCBusiness
Discuție între mai mulți oameni de afaceri / Foto: Freepik
Tineri analizează grafice / Foto: Freepik
Pensionari / Foto: Arhivă
Shein / sursa foto: Flickr.com / Focal Foto
World Nuclear Exhibition 2025
Camioane/ Foto: Freepik
Titluri Tezaur / FOTO: Pagina de Facebook a Ministerului Finanțelor

Finanțele lansează trei emisiuni Tezaur în noiembrie 2025

Titlurile de stat Tezaur, ediția noiembrie-decembrie...

Bărbat la calculator / Foto: Freepik
Radu Burnete / Foto: Aspen România
Nuntă

pixel