Încep înscrierile în Programul Rabla Auto 2025 pentru persoane fizice
Vestea zilei de la...
De asemenea, leul s-a depreciat şi faţă de dolar, acesta ajungând la 4,1944 lei, în creştere cu 1,9 bani (+0,46%) comparativ cu anterioara cotaţie, de 4,1754 lei.
În schimb, cursul leu/franc a coborât cu 0,98 bani (-0,22%), până la o cotaţie de 4,5497 lei, comparativ cu cea anterioară, când un franc elveţian valora 4,5595 lei.
Gramul de aur s-a ieftinit, luni, cu 9,79 bani (-0,04%), atingând nivelul de 241,3710 de la 241,4689 lei, cât se anunţase în şedinţa de vineri.
Și pentru că vorbim de vineri, Ministerul Finanţelor a atras, în ultima zi lucrătoare a săptămânii trecute, 45 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitaţia de joi, când a împrumutat 500 de milioane de lei, la o dobândă de 3,34% pe an, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat benchmark, cu maturitatea reziduală la 38 de luni, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).
Citește și Ce trebuie să faceți pentru a NU plăti facturi uriașe la utilități
Valoarea nominală a emisiunii suplimentare a fost de 45 de milioane de lei, iar băncile au transmis oferte în valoare de 180 de milioane de lei.
Ministerul Finanţelor (MF) a planificat, în luna septembrie 2021, împrumuturi de la băncile comerciale de 4 miliarde de lei, din care 1,3 miliarde de lei prin două emisiuni de certificate de trezorerie cu discont şi 2,7 miliarde de lei prin opt emisiuni de obligaţiuni de stat. La acestea se poate adăuga suma de 405 de milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Vestea zilei de la...
Ministrul Energiei negociază cu...
Camera Consultanților Fiscali a...
Revoluție în energie:...
Autoritățile australiene au...
ANAF a introdus un nou model al...
Schimbări în funcţionarea CPS a...
Tranzacția prin care grupul...
Organizația europeană Fusion...
România are toate ingredientele...
Ministerul Mediului a prelungit...
Eurostat: România rămâne ţara...
Pentru a deveni brand, un...
Grupul bancar UniCredit nu va mai încerca să încheie...
După declanșarea invaziei rusești în Ucraina, statele...
Investitorul Alin Bucur revine...
Combaterea evaziunii fiscale...
Rusia anunţă că va avea propria reţea de internet prin...
BMW începe luna viitoare să...