Dan Suciu, purtătorul de cuvânt al BNR a declarat, în legătură cu noua depreciere a leului, că dacă punem ”record” la fiecare salt al euro nu facem altceva decât să punem o simplă etichetă.
Reprezentantul BNR a mai spus că: ”Avem destulă lichiditate în piață. Băncile își pot face plățile, sunt solide, sunt stabile, sunt suficienți bani în ATM-urile care sunt permanent alimentate. Nu recomandăm să se ducă lumea la ATM-uri”.
MAXIM ISTORIC. Curs valutar 16 martie
Purtătorul de cuvânt al BNR, spune că această scădere a leului trebuie pusă în contextul regional, deoarece și monedele din jurul nostru au înregistrat scăderi.
„Avem deprecieri pe zlot, forinți, mai ales coroana cehă. Leul a stat mai bine”, a sprecizat Dan Suciu.
Oficialul a mai spus că BNR discută cu sistemul bancar pentru a găsi „mecanisme care să poată flexibiliza deciziile băncilor de la caz la caz, pentru că sunt cazuri mai complicate și cazuri care își desfășoară activitatea normal”.
„Această flexibilitate de la caz la caz este ceea ce încercăm să construim împreună cu sistemul bancar”, a adăugat Dan Suciu la Digi24.ro.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...
China face un pas înainte în...
A încetat din viaţă Papa Francisc.
Cristina Popescu, directorul...
Șocul comercial declanșat de...
Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...
China acuză SUA de abuz...
Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...
Cifrele săptămânii de la Bursa...
Potrivit unui studiu, circa 15%...
Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...
Preşedintele Renault,...
Un avion Boeing destinat Chinei...
Numărul locuinţelor asigurate...
Redacţia DC Business vă urează...
Grupaj de ştiri.
În noile condiții generate de războiul tarifelor,...
Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...
Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...
Volkswagen ar putea muta o...